Pondělí 17. ledna. Svátek má Drahoslav.

HDP České republiky po 30 letech: Nominálně se zvětšil o 700 procent

Investice 05.08.2019 | 11:00 0 Komentářů

Objem hrubého domácího produktu České republiky se od listopadu 1989 nominálně zvýšil přibližně o 700 procent. V roce 1990 byl HDP 672 miliard korun a nyní činí zhruba 5,3 bilionu korun. Reálně po zohlednění cenového vývoje se česká ekonomika zdvojnásobila. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. Podle analytiků je Český republika stále moc orientovaná na zpracovatelský průmysl. 

Česká ekonomika se v posledních 30 letech zásadně změnila a stala se standardní tržní ekonomikou. „Jedním z nejsilnějších důkazů emancipace české ekonomiky je skutečnost, že mnohé české výrobky už přestaly být v samotném Česku vnímány jako podřadné. V některých oborech už si česká produkce získala slušné renomé i v zahraničí,“ uvedl ekonom České spořitelny Michla Skořepa.

Podle ekonoma České spořitelny Michala Skořepy ale v jedné věci se Česko od roku 1989 nezměnilo a to v oblasti a to ve vztahu k zpracovatelskému průmyslu. „Česko nepřestalo být výrazně orientované na zpracovatelský průmysl. Jakkoliv je tato orientace často chápána jako výraz místní tradice, podle mého názoru není dobrá,“ upozornil Skořepa.

Za posledních třicet let se změnila i struktura výdejů domácností. „Za potraviny a nealkoholické nápoje jsme v roce 1990 utráceli přes 27 procent celkových výdajů, dnes necelých 18 procent. Na bydlení včetně energií nám stačilo necelých 16 procent, dnes spolyká téměř 26 procent,“ řekl hlavní ekonom Unicredit bank Pavel Sobíšek. Podle něj za změnu této struktury může i globální změna spotřebních preferencí i všude ve světě.

Zdroj: ČeskéNoviny.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.