Sobota 18. září. Svátek má Kryštof.

Globální trhy trápí osud Sýrie asi tak jako britský parlament

Makro 30.08.2013 | 12:40 0 Komentářů

Ti, kdo rozjeli na finančních trzích spekulace spojené s možnými důsledky vojenského zásahu proti Sýrii, musí být po týdnu vyjednávání západních mocností, co vlastně dělat, notně zmateni. Po počáteční ostré verbální rétorice vůči Sýrii přichází stále více signálů, že to s vojenskou odplatou za použití chemických zbraní nebude tak horké (komentář ČSOB).

Včera večer totiž utrpěl politický výprask jeden z hlavních „jestřábů“ – britský premiér Cameron, když mu parlament v hlasování fakticky zakázal použití vojenské síly proti Sýrii. Nyní bude upřena pozornost na amerického prezidenta Obamu, který se musí rozhodnout, zdali se mají USA do vojenského zásahu pustit a navíc osamoceny. Paradoxem přitom je, že skeptické domácí publikum bude o nutnosti vojenské akce v Sýrii přesvědčovat jeden z nejlevicovějších amerických prezidentů historie, který svoji (úspěšnou) volební kampaň postavil na premise, že je třeba co nejrychleji stáhnout americké jednotky z Iráku a Afghánistánu.

Celá záležitost okolo Sýrie, která se mnohým zdála být tak černobílá, se začíná pořádně zamotávat, a to člověk ani neuvažuje o otázce zásahu proti Sýrii v kontextu velmi pravděpodobného (radikálního) zhoršení vztahů mezi Iránem a Izraelem.

Zaspekulovat si tedy nad osudem Sýrie musí být opravdu velmi obtížné, a tak jednoduší pro globální trhy bude plně upřít pozornost na příchozí (americká) makroekonomická data. Ta totiž mohou v následujících dnech dále akcelerovat anebo naopak potlačit dosavadní trend či chceme-li sentiment (výprodej bezpečných dluhopisů a zranitelných měn z rychle se rozvíjejících trhů) a to bez ohledu na (ne)zásah proti Sýrii. Za vším přitom stojí strach z utlumování americké měnové expanze a ten může před klíčovými statistikami, které přijdou na pořad příští týden, dále narůstat. Poslední (týdenní) data z amerického trhu práce přitom indikují, že negativních překvapení se v prvním zářijovém týdnu možná nedočkáme, což právě pro trhy s bezpečnými dluhopisy a měnami z emerging markets nemusí být příznivé.

Jan Čermák, analytik ČSOB

Tagy Sýrie válka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.