CZK/€ 25.350 +0,12%

CZK/$ 23.394 +0,17%

CZK/£ 29.700 +0,45%

CZK/CHF 26.625 +0,25%

Text: Karel Pučelík

Foto: Zdroj: Pixabay.com

22. 03. 2022

0 komentářů

Bitcoin ruským oligarchům moc nepomůže

 

Kryptoměny mají být nezávislé na státních regulátorech, což může být pro mnohé výhoda, ale pro jiné zase riziko. Diskuse kolem nich se objevily také v souvislosti s Ruskou agresí na Ukrajině a na ní reagujícími sankcemi. Jak se ale ukazuje, bitcoin starosti ruských oligarchů nejspíš nevyřeší.

Loading 

Systém kryptoměn překračuje hranice a pro státní úřady není lehké dostat jej pod kontrolu. Pro kryptoměnové nadšence tato charakteristika nepochybně přidává plusové body. Jenže tuto výhodu lze i zneužít, argumentují odpůrci a vybízejí k regulace. Vcelku reálnou otázkou se problematika stala po uvalení sankcí, které tvrdě dopadají na ruskou ekonomiku. Rubl rychle klesl a kryptoměny, zejména nejznámější bitcoin, tak mohly představovat způsob, jak alespoň část majetku zachránit – a možná i platit. Tématem se zabýval i britský magazín The Economist, který došel k závěru, že to ovšem nebude tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát.

S tím souhlasí i ekonom platební instituce Roger a přední český odborník na kryptoměny Dominik Stroukal. „Ono to tak opravdu je. I pohled do blockchainu ukazuje, že nárůst počtu adres s bitcoiny byl minimální. Nějaký růst oproti trendu skutečně byl, ale část z něj lze určitě vysvětlit investicemi lidí mimo Rusko, kteří očekávali, že by sankce mohly vést k vyšší poptávce po bitcoinu. Ve výsledku se tak bavíme doslova o drobných. Ono to totiž není jednoduché,“ potvrzuje.

„Aby si Rus mohl koupit bitcoiny, musí od něj někdo chtít rubly. To není jednoduché a když se to děje, tak s přirážkou. Anebo je možné využít třeba dolarovou hotovost, ale  bylo by nutné najít někde v ulicích protistranu. A navíc, pokud už někdo má dolary v hotovosti, tak nemusí hledat, jak se ubránit znehodnocení rublu,“ vysvětluje Dominik Stroukal.

Vše by bylo vidět

Podobné je tomu také s platbami. Některé Ruské banky byly odpojeny od systému SWIFT, a tak se možnosti Rusů zaplatit do zahraničí citelně ztenčily. „Samozřejmě je ale obtížné poslat cokoliv do zahraničí, takže nárůst poptávky po bitcoinu vidíme. Jen je tak malý, že se příliš nepropisuje do ceny. A bitcoinová ekonomika je tak drobná, že by cenu bitcoinu vyslal na měsíc i jeden oligarcha, který by si tam poslal peníze za jednu prodanou jachtu. Je to tak mělký trh, že bychom tam vliv na cenu jasně viděli,“ dodává Stroukal.

REKLAMA

Vliv konfliktu na situaci kryptoměn však ekonom v delším horizontu očekává. „Do budoucna ale kvůli válce na Ukrajině poptávka po bitcoinu poroste, protože až se situace uklidní, všichni snadno uvidíme, jak křehké naše peníze jsou, když nám je může vypnout někdo z druhé strany planety,“ zamýšlí se.

Nástroj pro Ukrajinu

Virtuální měnu navíc mohla využít i Ukrajina. „Kryptoměny nám v prvních dnech velmi pomohly, protože jsme mohli pokrýt některé okamžité potřeby,“ řekl zmíněnému magazínu náměstek ministra pro digitální transformaci Alex Bornyakov. „Národní banka Ukrajiny výrazně omezila naši možnost platit v dolarech nebo eurech, zejména v zahraničí. Potřebovali jsme tedy nástroj, který by tyto transakce rychle provedl. A kryptoměny byly naší první volbou,“ doplnil.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Bitcoin 2024

Čeká na bitcoin dobrý rok?

V loňském roce bylo trošku překvapení, kam až dokázala cena bitcoinu vystoupat. Koncem roku 2022 jste bitcoin koupili pod 400 tisíc Kč, zatímco na začátku roku 2024 si bitcoin sahá na milion. Znamená to, že bitcoin čeká rok růstu? S čím počítat, když investujete do kryptoměn v […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

08. 02. 2024

investice do kryptoměn

Investice do kryptoměn v daňovém přiznání

Zdanění investic do kryptoměn, bitcoinu i jiných altcoinů, je v českém daňovém systému jedno z nejpřísnějších. Neexistuje možnost osvobození od daně, ani při splnění určitých podmínek, jako je tomu například u držby cenných papírů. Kryptoměny jsou víceméně považovány za komodity a daní se vždy a všude. Téměř. […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

17. 01. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *