Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Fincentrum a PwC ČR představily analýzu Investice roku 2011: nejlepším fondem se stal Pioneer Funds – Global Aggregate Bond

Investice roku 07.02.2012 | 13:57 1 Komentář

Výsledky analýzy investičního trhu v České republice s názvem Investice roku 2011 představily dnes v kongresovém centru ČNB společnosti Fincentrum Media, PwC Česká republika a odborný portál Investujeme.cz. Cílem druhého ročníku analýzy je přispět ke vzdělávání českých spotřebitelů, kteří při správě svých osobních financí dlouhodobě chybují, a zvýšit u nich zájem o sebevzdělávání v oblasti osobních financí. (Tisková zpráva Fincentrum)

„Z každodenní praxe poradců Fincentra vyplývá, že se čeští spotřebitelé dlouhodobě dopouštějí při investování svých úspor zbytečných chyb a omylů. Jednoduché a srozumitelné hodnocení podílových fondů může být jednou z cest, jak zvyšovat míru finanční gramotnosti českých domácností a jak mimo jiné přispívat například k tomu, že budou mít obyvatelé ČR při odchodu do penze alespoň nějaké úspory,“ uvedl Petr Stuchlík, předseda představenstva skupiny Fincentrum.

Ačkoli finanční a ekonomické krize nepřispívají zájmu o drobné investice u široké veřejnosti, je s ohledem na omezování státní podpory oblíbeného stavebního spoření i probíhající penzijní reformu pravděpodobný růst zájmu o investice do podílových fondů. Podpora diskuse o drobném investování a zdomácnění takových pojmů, jako je vztah výnosu a rizika či investiční horizont, je nezbytným předpokladem toho, aby se drobní investoři vyhnuli případným omylům a zklamáním.

„Loňský rok byl pro investory velkou výzvou a výrazně oddělil úspěšné od neúspěšných. Vybrat správnou investici nebude ani letos snadné. Zvažte proto svůj rizikový profil a podle něho sestavte investiční portfolio, které bude v odpovídajícím poměru obsahovat stabilní i rizikovější investice, ty které budete držet dlouho i ty, které vám umožní dosáhnout krátkodobých zisků. Když jsme se v našem tradičním průzkumu generálních ředitelů ptali, které ekonomiky považují za perspektivní, v odpovědích přibližně 1200 šéfů globálních firem se objevilo 60 různých zemí,“ říká Petr Kříž, vedoucí partner sektoru finančních služeb PwC Česká republika.

Výsledky analýzy Investice roku 2011

Hodnocení fondů v rámci analýzy Investice roku je založené na objektivních a proklientských kritériích. Výsledky vychází z celkového ročního výnosu fondu po odečtení poplatků. Z takto vypočteného výnosu je odečtena hodnota sazba 12-měsíční PRIBID platná ke konci roku 2010. Výsledkem je „nadvýnos“, který říká, jakou přidanou hodnotu přinesl fond v porovnání s bezrizikovou investicí na finančním trhu.

Pro drobné investory je velmi důležitá možnost srovnat bez problémů fondy v jednotlivých kategoriích. Aby bylo možné srovnat například akciové a dluhopisové fondy, vydělili hodnotitelé před stanovením konečného pořadí nadvýnos průměrnou volatilitou konkrétního fondu. Výsledkem je míra čistého nadvýnosu v přepočtu na jednotku celkového rizika – takzvané Sharpe ratio.

Nejlépe ve stanoveném hodnocení obstál fond Pioneer Funds – Global Aggregate Bond. Fond usiluje o zhodnocení kapitálu ve střednědobém až dlouhodobém horizontu investováním především do diverzifikovaného portfolia dluhových a s dluhem souvisejících nástrojů. Udržuje aktivní a flexibilní alokaci do různých segmentů trhu s pevnými příjmy a investuje do širokého spektra emitentů.

Kategorie

Vítězný fond

Hrubý výnos

Nadvýnos

Nadvýnos / riziko

Fond peněžního trhu 2011

AXA CZK Konto, otevřený podílový fond AXA investiční společnost, a.s.

0,75 %

záporný

n.a.

Konzervativní dluhopisový fond 2011

KB Dluhopisový, otevřený podílový fond Investiční kapitálové společnosti KB, a.s.

3,58 %

1,15 %

0,43

Progresivní dluhopisový fond 2011

Pioneer Funds – Global Aggregate Bond

12,78 %

8,89 %

0,80

Akciový fond 2011

BNPP L1 Equity World Consumer Goods

12,84 %

7,09 %

0,55

Smíšený fond 2011

ČS nemovitostní fond, otevřený podílový fond REICO investiční společnosti České spořitelny, a.s.

3,62 %

0,68 %

0,29

Investice roku 2011

(hlavní cena)

Pioneer Funds – Global Aggregate Bond

12,78 %

8,89 %

0,80

Metodiku pro hodnocení a porovnání jednotlivých fondů zpracoval analytický tým společnosti Fincentrum. Právě poměr čistého výnosu a rizika investice do fondu je vhodný pro srovnání jednotlivých fondů, které se drobným investorům nabízí.

Jeden komentář: “Fincentrum a PwC ČR představily analýzu Investice roku 2011: nejlepším fondem se stal Pioneer Funds – Global Aggregate Bond”

  1. Martin Janata napsal:

    Ano musim to napsat KONECNE fond pro lidi jako sem ja.Muzu investovat 100000czk a vlastne je nemit staci jen po dobu 5let investovat do fondu 1600czk. To si myslim muze dovolit skoro kazdy. Muze se tesit na budoucnost jestli vydela, nebo vlastne jen nasetri 100000czk. prodelat je skoro nemozne. Martin Janata.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.