Pátek 23. července. Svátek má Libor.

Finančníci ze City se vrhají na české dluhopisy

Investice 11.10.2016 | 17:01 0 Komentářů

Finančníci se sídlem v Londýně investovali od ledna do srpna do českých státních dluhopisů již více než 60 miliard korun. Do rukou se jim tak dostala polovina všech letos vydaných českých vládních bondů. Podle údajů ministerstva financí se v Británii nachází deset procent českého státního dluhu. 

„Je to dáno zájmem zahraničních investorů o tuzemské dluhopisy zejména z titulu spekulací na posílení koruny po ukončení intervencí v příštím roce. Řada globálních hráčů má přitom své sídlo ve Velké Británii,“ uvádí hlavní ekonom ING Jakub Seidler. „V Londýně se koncentrují investoři, kteří vedle státních dluhopisů obchodují i s českou korunou,“ dodává expert Moody’s Tomáš Holinka. 

Tuzemské banky se naopak od vládních dluhopisů odvracejí. Vyhýbají se ztrátám ze záporných úrokových sazeb dluhopisů se splatností od dvou do šesti let. Objem peněz investovaných do českých bondů tak v letošním roce klesl o 74 miliard korun, od konce roku tak jde o patnácti procentní pokles.

„Zahraniční investoři nakupují zahraniční dluhopisy i za cenu záporných výnosů, spekulují na to, že budoucí zhodnocení koruny současné ztráty převýší,“ říká hlavní ekonom Deloitte David Marek.

Zdroj: E15.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.