Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

Finanční úřady musely vracet miliony za špatně vyměřené daně

Investice 11.02.2019 | 13:07 0 Komentářů

V roce 2014 Finanční správa zavedla přílohu k daňovému přiznání. Ta měla pomoci odhalovat daňové úniky přes propojené firmy. Jenže Finanční správa tak učinila bez předchozí analýzy. Uvedl to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).

Finanční úřady tak podle NKÚ musely plátcům vracet desítky milionů korun za chybně vyměřenou daň. Generální finanční ředitelství (GFŘ) to ale odmítá a tvrdí, že přílohu konzultovalo s poradci, podniky i akademiky a chyby jsou v poměru k celkové vybrané dani velmi nízké.

NKÚ zkontroloval správu daně z příjmů právnických osob v letech 2013 až 2016. Vybraní poplatníci musí od roku 2014 k daňovému přiznání přidávat přílohu s přehledem transakcí se spojenými osobami. Podle kontrolorů se ale GFŘ nezabývalo tím, zda by taková změna neměla projít legislativním procesem. „GFŘ před jejím zavedením ani neanalyzovalo, jestli takto získávaná data skutečně mohou pomoci, nebo půjde jen o zbytečnou administrativní zátěž,“ uvedlo NKÚ. Za rok 2016 se povinnost týkala 14 500 firem.

GFŘ se ale brání, že takové tvrzení zavádějící. „Zavedení zmíněné přílohy bylo podrobeno veřejné diskusi se zástupci daňových poradců, akademické obce i velkých podniků,“ sdělil ČTK mluvčí ředitelství Petr Habáň.

Podle zjištění NKÚ finanční úřady musely v letech 2013 až 2016 vracet plátcům 180 milionů korun za chybně vyměřenou daň, 61 milionů korun z toho tvořily úroky. GFŘ ale oponuje, že celkové inkaso daně ve sledovaném období činilo 565,5 miliardy korun. „Chyby Finanční správy v procentuálním vyjádření k celkovému inkasu daně činí pouze tři setiny procenta,“ podotkl Habáň.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.