CZK/€ 24.360 -0,04%

CZK/$ 22.587 +0,28%

CZK/£ 28.457 +0,05%

CZK/CHF 25.830 +0,20%

14. 04. 2020

0 komentářů

Fed odkrývá detaily masivního stimulu… dveře pro QE se tento týden mohou otevřít i ČNB

 


 

Na konci uplynulého týdne Fed oznámil některé klíčové detaily spojené s novou vlnou masivní měnové expanze. A zdá se, že nakonec do bilance bude nakupovat cenné papíry, což bylo dříve těžko představitelné. Konkrétně korporátní dluhopisy podniků, které před 22. březnem měly investiční rating (alespoň BBB). To zavání poměrně velkým morálním hazardem – řada BBB podniků na americkém trhu kvůli výraznějšímu zadlužování a zpětnému odkupu akcií zaznamenala v posledních dvou letech zhoršení ratingu a je pravděpodobné, že kvůli současné epidemii dříve nebo později o svůj investiční rating přijdou.

V této souvislosti může být v tomto týdnu zajímavá debata v českém Senátu nad novelou zákona o ČNB, která má rozvázat i v Česku prostor pro politiku QE (kvantitativní uvolňování). V návrhu, který je na stole, je ČNB paradoxně trochu přísně omezena v nakupování aktiv (časovou lhůtou do 31. prosince 2021), ale současně má hodně rozvázané ruce ohledně typu i kvality aktiv, která by mohla nakupovat.
Z dalších událostí budou bezesporu zajímavé probíhající debaty nad scénáři rozvolňováním karanténních opatření ve světle zpomalování nových přírůstků nakažených v Evropě i v USA. Taková debata by měla proběhnout během dneška i v Česku, primárně v souvislosti s dalším plánem na otevření škol.

Jinak budou trhy upírat pozornost na start výsledkové sezóny v USA. Je jasné, že primárně nebude v centru pozornosti výsledek hospodaření za první kvartál, ale výhled pro zbytek roku. Tento týden je na programu 33 podniků z S&P 500 a v centru pozornosti budou zejména banky včetně JP Morgan a Wells Fargo.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Období výhodného spoření se chýlí ke konci

Monetární politika, kterou nejen Česká národní banka (ČNB) momentálně aplikuje přes vysoké úrokové sazby, je přímou odpovědí na inflační tlaky posledních téměř 24 měsíců. Tento omezující přístup má v ideálním případě donutit banky a další velké hráče na finančních trzích změnit svůj typický styl a využívat výhodnějších sazeb k […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

05. 12. 2023

Zlato je nejdražší v dějinách, bitcoin překonal hranici 40 tisíc dolarů. Fed udolal inflaci

Skutečné zlato i takzvané zlato digitální – tedy bitcoin – zažívají značný příval investorského zájmu a peněz. Zlato v klasické, kovové podobě dnes vystoupalo na svůj dějinný rekord, zhruba 2135,4 dolaru za troyskou unci. Unce zlata nikdy v historii nestála tolik dolarů. Alespoň tedy čistě v nominálním vyjádření, tedy bez […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

04. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *