Neděle 01. srpna. Svátek má Oskar.

FED a centrální banky v Evropě opět podpoří finanční systém

Centrální banky chtějí zvýšit objem úvěrů a prodloužit splatnost některých hotovostních půjček.

V rámci termínovaného aukčního nástroje (TAF – term auction facility), pořádaném každé dva týdny Fedem, se zvýší objem nabízených úvěrů z dosavadních 50 miliard na 75 miliard dolarů. K navýšení dojde už při nejbližší aukci konané 5. května.

Zároveň Fed zvětšil objem měnových swapů s ECB na 50 miliard dolarů z dosavadních 30 miliard a se švýcarskou centrální bankou na 12 miliard z dosavadních 6 miliard dolarů. Objem nouzových úvěrů poskytovaný Fedem se tak zvýší o 50 miliard na 150 miliard dolarů.

"Vzhledem k přetrvávajícímu tlaku na likviditu na některých termínových trzích Evropská centrální banka, Federální rezervní systém a švýcarská národní banka oznamují expanzi opatření na posílení likvidity," píše se ve sdělení Fedu.

ECB bude aukce peněžních prostředků provádět každé dva týdny a zvýší jejich objem na 25 miliard dolarů. "Cílem je nadále poskytovat dolarovou likviditu, a to tak dlouho, dokud to bude podle měnového výboru za současných podmínek na trhu nutné," uvedla ECB ve zprávě. Švýcarská centrální banka bude půjčovat prostředky rovněž každé dva týdny a částka bude maximálně 6 miliard dolarů.

Fed adekvátně rozšíří také objem zástav, které přijímá za úvěry v rámci nástroje Term Securities Lending Facility (TSLF). Nyní bude přijímat také kryté cenné papíry, ovšem pod podmínkou, že půjde o papíry s nejvyšším ratingem AAA. "Širší možnosti zástavy by měly zlepšit podmínky financování v širším spektru finančních trhů," sdělil Fed.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.