Pondělí 27. září. Svátek má Jonáš.

FED spolu s dalšími CB uvolní do oběhu 200 miliard dolarů

FED dnes odsouhlasil spuštění serie koordinovaných zásahů s cílem zajistit likviditu na finančních trzích. Podle analytiků se jedná o další náplast na bolístky finančního trhu s nejasným výsledkem.

Americký Federální rezervní systém (FED) dnes potvrdil spuštění série koordinovaných akcí, která by měla poskytnout dodatečnou dolarovou likviditu v objemu až 200 miliard dolarů. Fed rozšíří Term Auction Facility o nový 28denní Term Securities Lending Facility a bude přijímat jako zástavu širokou škálu cenných papírů včetně cenných papírů zajištěných hypotečními úvěry. Podobné akce plánují Bank of Canada, Swiss Bank, Bank of England a ECB.  Účelem této intervence je uvolnit likviditní tlaky na kapitálových trzích. 

"Zatím se zdá, že snaha centrálních bank nevede k výraznému zlepšení situace finančního trhu, a naopak podporuje další růst komodit. Horečné snahy Fedu potvrzují naše očekávání snížení úrokových sazeb Fedu o 50bb na nejbližším mítinku 18. března," komentuje situaci Vojtěch Benda, analytik ING Wholesale Banking.

Na informace o plánované akci FED, které se dostaly na veřejnost již včera, reagovaly téměř všechny burzy růstem indexů, americké akcie včera posílily nejvíce za posledních 5 let. A pozitivní nálada panuje na amerických burzách i po dnešním otevření, kdy Dow Jones připisuje 0,40 %, širší S&P 500 index vzrostl o 0,19 % a index technologií Nasdaq je silnější o 0,44 %. 

Zdroj: Patria Online, Colloseum, ING, Cyrrus

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.