Středa 22. září. Svátek má Darina.

Americké banky si půjčují miliardy od FED-u

Podle serveru FT.com si americké banky ve velkém začaly půjčovat prostředky od Federálního rezervního systému (FED). Doposud si tak banky půjčily již bezmála 50 miliard dolarů.

Půjčování peněz bankám umožňuje nový aukční nástroj TAF (Term Auction Facility), který FED zavedl v reakci na vzmáhající se úvěrovou krizi v USA. Bankám se tak podle vyšších státních úředníků oproti minulému roku daří mnohem lépe zásobovat bankovní systém likviditou ve snaze mírnit nervozitu na finančních trzích.

Na straně některých analytiků však panují obavy z toho, že banky se až příliš začínají spoléhat na nepřímé formy vládní podpory. Podle analytika Christophera Wooda „TAF umožňuje bankám půjčovat si peníze oproti různým druhům nekvalitního zajištění.“ Banky podle něj stále více využívají na půjčky od FED-u pochybné zajišťovací nástroje, které nikdo jiný nechce, což „ukazuje na nebezpečný stav amerického bankovního systému.

Zejména, když banky TAF využívají stále častěji a dokonce více, než jiné možnosti získávání hotovosti, což je v rozporu se situací v minulosti, když si musely „jít pro peníze“ na finanční trhy.

Zdroj: FT.com, Patria

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.