CZK/€ 23.985 +0,15%

CZK/$ 22.380 -0,74%

CZK/£ 27.394 +0,07%

CZK/CHF 24.158 -0,59%

17. 09. 2021

0 komentářů

FAANG: Lídrem skupiny může být Apple

 

Společnosti Facebook, Amazon, Apple, Netflix a Google (známý také jako Alphabet Inc.) jsou ve světě investování známé pod zkratkou FAANG. Zkratka označující technologické giganty vznikla v roce 2013 a původně nezahrnovala společnost Apple, která se připojila až v roce 2017. Právě od tohoto roku se skupině firem namísto FANG přezdívá FAANG. Jde o skupinu největších technologických firem kótovaných na americkém trhu, které přitahují zájem mnoho investorů.

Loading 

Zmíněné společnosti jsou populární po celém světě a během pandemie covidu-19 jejich pozice na trhu ještě posílila. Poptávka po telefonech vzrostla, komunikace na sociálních sítích nahradila reálný život ještě před pandemií a streamovací služby se staly ještě populárnějšími.

Porovnání výsledků FAANG. Zdroj: www.tipranks.com

Porovnání výkonu FAANG. Zdroj: www.tipranks.com

Nejvýkonnější společností je od konce roku 2019 společnost Apple. Na druhém místě se umístil Google (Alphabet) a třetí nejlepší výsledky vykázala společnost Facebook.

REKLAMA

Skupina FAANG a indexy

Světově nejvýznamnější indexy zahrnují velké množství akcií skupiny FAANG. Příkladem může být index S&P 500, který obsahuje 500 největších společností kótovaných na burze v USA. Akcie skupiny FAANG představují asi 16 % tohoto indexu a Apple má ze všech společností nejvyšší podíl.

Akcie skupiny mají větší podíl také u technologického indexu Nasdaq, kde představují téměř 33 % hodnoty. Skutečnost, že se na vytváření indexu podílí prominentní americké společnosti, není ničím novým. V případě nečekaného poklesu hodnoty některého z nich je důležité sledovat možný vliv zmíněných indexů.

Lídr skupiny

REKLAMA

Podle Chada Morganlandera, portfoliového manažera společnosti Washington Crossing Advisors, může být Apple lídrem celé skupiny FAANG. Přeměna z prodejních služeb na model předplatného nabízí společnosti spolehlivé výhledy. Pokud porovnáme výkon ze září (ve výše uvedené tabulce), zjistíme, že si Apple vede lépe než ostatní společnosti.

Negativní dopady

Mezi negativní aspekty patří nedostatek pracovních sil, narušení dodavatelského řetězce i makroekonomické indikátory, mezi které řadíme např. forex kurzy. Změny směnných kurzů přímo nevedou ke snížení celkového příjmu, ale znehodnocení místní měny prodraží dovoz zboží, což může vést ke snížení objemu importovaného zboží.

Pandemie covidu-19 vedla k nedostatku pracovních sil. V minulosti jsme mohli sledovat, jak se hlavní dodavatelé Applu připravovali na nedostatek pracovních sil právě z důvodu vypuknutí pandemie. Kvůli cestovním omezením musely tisíce pracovníků zůstat ve svých domovech. Když se začaly šířit zvěsti o představení nového iPhonu, mělo to negativní vliv na akcie společnosti.

Mezi další faktory, které ovlivnily především akcie Facebooku (FB), Amazonu (AMZN) a Googlu, patří nové striktní regulace, několik sond a investigací ohledně možného zneužití monopolní pozice na trhu. Společnosti si udržují ziskový a stabilní růst, ale některé země se snaží získat kontrolu nad jejich vlivem, příkladem může být Čína. Země zavede více regulací GDPR a algoritmů, které společnosti využívají. Online giganti tak budou muset aplikovat mnoho změn, které ovlivní např. příjmy z reklamy, což může vést k nižším výdajům.

Lucie Žárská, analytička ProfitLevel

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Kryptoměny zaznamenaly průlom

Kryptotrhy zaznamenaly minulý týden průlom a bitcoin dosáhl nejlepšího výkonu od začátku roku 2021. Vzhledem k přetrvávající nejistotě na širších kapitálových trzích je však stále příliš brzy na to, abychom mohli říci, že jsme z nejhoršího venku.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 03. 2023

Spoléhat se ve stáří pouze na pomoc státu je riziko

Diskuze ohledně valorizace penzí a posunutí důchodového věku zvedají varovný prst pro mladší ročníky, že není dobré spoléhat se pouze na starobní důchod. Hektické a nepředvídatelné kroky české vlády poukazují na nutnost spoléhat se výhradně sám na sebe. Opět se dostává na scénu otázka, jak si včas […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *