Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

EY: Trh ožívá, důvěra v ekonomiku je na ročním maximu, třetina firem plánuje na příští rok akvizice a přijímat zaměstnance

Banky 27.11.2013 | 13:09 0 Komentářů

Důvěra šéfů velkých společností v ekonomiku významně posiluje, v pozitivní vývoj věří i tradičně skeptičtí Češi. 77 % dotázaných českých manažerů se domnívá, že globální ekonomická situace se zlepšuje. Je to výrazný skok, před rokem tento názor zastávalo pouze 29 % respondentů. Zvýšený optimismus vykazují i mnohé další země. Vyplývá to z Barometru investiční důvěry, tradičního průzkumu poradenské společnosti EY, kterého se v září 2013 zúčastnilo více než 1 600 vedoucích pracovníků firem ze 72 zemí celého světa včetně 76 generálních a finančních ředitelů z České republiky. (Komentář EY)

Po několikaletém poklesu se na český trh znovu vrací intenzivnější transakční aktivita. 95 % respondentů věří, že počet fúzí a akvizic v ČR během následujících 12 měsíců poroste, případně zůstane stabilní. 33 % se přímo chystá nějakou transakci realizovat.

„Neznamená to, že by se v nejbližší době vrátil transakční boom z předkrizových let. Ten nebyl dlouhodobě udržitelný. Totéž však platí o recesi, se kterou se Česká republika potýká od roku 2009. Během uplynulých náročných let se řadě společností podařilo úspěšně zavést opatření zaměřující se na posílení provozní efektivity a nyní je jejich prioritou růst,“ vysvětluje Vladislav Severa, vedoucí partner transakčního poradenství společnosti EY ve střední
a jihovýchodní Evropě

K odvětvím, ve kterých se očekává v následujících 12 měsících nejvíce akvizic, patří farmacie, spotřební průmysl, automobilový, ropný a plynárenský průmysl a technologie.
 

Sílící důvěra v ekonomiku a lepší dostupnost úvěrů, to jsou dva hlavní faktory, které budou v nejbližších měsících motorem fúzí a akvizic ve vyspělých i rozvíjejících se ekonomikách. Čeští vrcholoví manažeři očekávají zvyšující se počet menších transakcí „Prostředí pro fúze a akvizice je poměrně příznivé díky zlepšující se dostupnosti úvěrů a sílícímu zaměření společností na růst,“ vysvětluje Vladislav Severa.

Důvěra v ekonomiku na ročním maximu

77 % dotázaných českých manažerů se domnívá, že globální ekonomická situace se zlepšuje, před rokem tento názor zastávalo pouze 29 % respondentů (globálně je to dnes 65 % manažerů oproti 22 % před rokem). Zároveň 51 % dotázaných českých manažerů věří, že česká ekonomika během následujícího roku poroste. 32 % oslovených manažerů plánuje vytvářet nová pracovní místa a nabírat talenty, což je výrazně více než v říjnu 2012. 82 % českých šéfů považuje za největší překážku růstu jejich společností pokračující krizi eurozóny. Pouze 13 % věří ve stabilitu trhu v krátkodobém horizontu.

Dostupnější úvěry budou stimulem růstu

„Také oblast dostupnosti úvěrů vykazuje značný optimismus. 94 % respondentů se v současnosti domnívá, že dostupnost úvěrů se zlepšuje, případně, že se nezměnila, což je nejvíce od října 2012. Tehdy o zlepšení mluvilo pouze 35 %,“ říká Matěj Turek, manažer oddělení transakčního poradenství společnosti EY.

Téměř 50 % společností zahrnutých do průzkumu se v příštích 12 měsících zaměří primárně na růst.

Organický růst sám o sobě již nestačí uspokojit růstové potřeby podniků, a mnohé z nich proto zvažují fúzi nebo akvizici. Za uplynulých 12 měsíců nejen výrazně vzrostla důvěra v uzavření transakce, ale objevilo se také víc kvalitních investičních příležitostí, což má na situaci na trhu pozitivní vliv.

Celých 40 % oslovených manažerů předpokládá, že počet transakcí realizovaných v České republice se zvýší, třetina sama transakci plánuje.

„Atmosféra opatrnosti, která stále v oblasti fúzí a akvizic panuje, je po letech vážných ekonomických problémů pochopitelná. Trh velice citlivě reaguje na jakékoli geopolitické problémy, případné otřesy by oživení transakční aktivity znovu oddálily. Nicméně organický růst nemůže nabídnout očekávanou rentabilitu, a fúze a akvizice tak jsou jedinou cestou k zajištění přiměřeného růstu. Pokud se tedy nenaplní žádný černý ekonomický scénář, je naděje, že se fúze a akvizice znovu stanou prioritou kapitálové agendy,“ vysvětluje Vladislav Severa.

Není samozřejmě možné přesně předpovědět, kdy na trhu nastane výraznější oživení. Nicméně jak dokládá aktuální průzkum, počet transakcí už nyní stoupá. Pokud bude tento trend pokračovat, v následujících měsících lze v oblasti fúzí a akvizic očekávat dynamický vývoj v mnoha klíčových ekonomických odvětvích. Pokud se ukáže, že tyto transakce podnikům přinášejí konkurenční výhodu, bude to pro fúze a akvizice v České republice nejlepším doporučením.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.