Pondělí 19. dubna. Svátek má Rostislav.

Evropa odolává propadu Ruska a Ukrajiny

Investice 23.04.2014 | 10:36 0 Komentářů

Ženevská dohoda mezi Ruskem, Ukrajinou a Západem o odzbrojení pro-ruských separatistů zůstává dál pouze na papíře a napětí na východě Ukrajiny roste. Spojené státy zveřejnily fotografie, na kterých se mají na ukrajinském území pohybovat příslušníci ruských speciálních jednotek. Washington rozhodl o přesunu části svých vojáků na východ Evropy a měl by v řádu několika dní zvážit další sankce proti Moskvě. (Komentář Ery)

Evropa je zatím podobně jako SPojené státy vůči napětí na Ukrajině a v Rusku odolná. Ruské akcie jsou opět pod tlakem, zatímco americký index S&P 500 je díky slušným podnikovým ziskům na dostřel od historických maxim. Zatímco HDP v RUsku se v posledním kvartále propadlo, nálada mezi německými podnikateli v dubnu podle předběžných odhadů vystřelila zpátky do blízkosti tříletých maxim. Pokud nedojde k ohrožení dodávek plynu a ropy z Ruska, měla by evropská ekonomika bez větších šrámů přestát propad ruské ekonomiky.

Situace není ale vůbec růžová v Ukrajinské ekonomice, kde průmyslová výroba v březnu meziročně spadla o 7%. Mezinárodní měnový fond by měl v horizontu dní začít projednávat záchranný balík pro Ukrajinu (18 miliard USD). Ve zrychlené proceduře by na hlasování mohlo dojít již příští týden a ukrajinské devizové rezervy i hřivna by se mohly pomalu začít stabilizovat. To ale vedle dohody s MMF bude podmíněno i situací na východu země, kde před květnovými volbami pravděpodobně napětí jen tak nepoleví. Devizové rezervy se od začátku roku propadly o více než čtvrtinu a v tuto chvíli jsou na úrovni 15 miliard dolarů (skoro desetiletá minima).

Jan Bureš
Hlavní ekonom Ery

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.