Pátek 24. září. Svátek má Jaromír.

Evropa i Česko ke konci roku šláply na plyn, HDP překonávají očekávání

Makro 14.02.2014 | 09:59 0 Komentářů

Evropské oživení ke konci minulého roku zrychlilo. Tak jako by nic neznamenala poslední špatná čísla z maloobchodu a slabší prosincový průmysl. Německá ekonomika ke konci roku zrychlila a mezikvartálně rostla o 0,4 % q/q, a to především díky zahraničnímu obchodu. Svižné exporty vykompenzovaly slabou domácí spotřebu – maloobchodní tržby propadly v prosinci o více než 2,5 % (komentář ČSOB). 

Ve Francii podnikatelské nálady naháněly investorům v posledních měsících hrůzu, ale realita nakonec vypadá růžověji. Francouzský HDP také nakonec skončil lehce nad očekáváním trhu růstem 0,3 % q/q. I tak ale výkon francouzské ekonomiky zůstává slabý – v uplynulém roce rostla na rozdíl od Německa jenom ve dvou kvartálech a celkově si připsala také pouze 0,3 % meziročně.Takto slabý růst nedokázal zabránit nárůstu nezaměstnanosti, která se ve Francii na konci minulého roku vyšplhala těsně pod 11 % – na 16letá maxima.

Pravým překvapením ale byl český HDP. Ten vystřelil ke konci minulého roku vzhůru jako raketa o 1,6 % mezikvartálně – nejrychlejší růst od podzimu roku 2007. Detailní struktura k dispozici ještě není, ale za růstem stály v prvé řadě investice do dopravních prostředků. Může se jednat o reakci na intervence ČNB, kdy podniky ve snaze využít levnějších cen uspíšily ke konci roku investice do vozových parků. Tento pozitivní efekt ale v dalších kvartálech pravděpodobně rychle odezní. Je třeba mít také na paměti, že se jedná o první dohad HDP, který zpravidla ČSÚ výrazně reviduje.

Jan Bureš, hlavní ekonom Ery

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.