Středa 16. června. Svátek má Zbyněk.

Emmanuel Macrone je prezidentem, Francie zůstává v EU

Investice 09.05.2017 | 10:28 0 Komentářů

Francouzským prezidentem se stal Emmanuel Macrone. Vítězství lídra hnutí En Marche! (Vpřed!) zklidnilo finanční trhy, Francie zůstane v Evropské unii (EU). Pro naplnění předvolebních slibů však potřebuje nový prezident získat většinu v červnových parlamentních volbách.

K volebním urnám zamířilo v neděli ve Francii nejméně lidí od roku 1969. Ze 47 milionů registrovaných voličů nevolilo 25,38 procent. Rekordní byl i počet prázdných, či poškozených hlasů, celkem 11,5 procent.

Bezprostředně po svém zvolení reagoval nejmladší prezident v Evropě na své zvolení: „Dnes večer se otevírá nová kapitola naší dlouhé historie. Chtěl bych, abychom v ní znovu našli naději a důvěru.“

Ve svém prvním projevu apeloval na voliče, aby podpořili hnutí Vpřed! v červnových parlamentních volbách: „Evropa a svět očekávají, že budeme hájit osvícenský duch, který byl utlačovaný. Úkoly, které máme před sebou jsou obrovské. Musíme zlepšit hospodářství, přebudovat Evropu a zajistit bezpečnost všech Francouzů.“  

Koruna v reakci na Macronovo zvolení v pondělí posílila na nejsilnější hodnotu za poslední měsíc na 26,62 korun za euro. Vůči dolaru byla koruna nejsilnější od loňského listopadu (24,30 korun za dolar). Euro k dolaru jen mírně oslabilo. „Trhy totiž Macronovo vítězství do kurzu eura vůči dolaru do značné míry započítaly ještě před samotným konáním druhého kola francouzských prezidentských voleb, a tak je nyní pozitivní dopad Macronova vítězství převážen očekáváním trhů ohledně pokračování extrémně uvolněné měnové politiky Evropské centrální banky při současném zpřísňování měnové politiky americké centrální banky,“ uvedl Lukáš Kovanda, analytik společnosti Cyrrus.

Zdroj: iHNed.cz, ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.