Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

Elon Musk končí jako předseda správní rady Tesly. Musk i Tesla musí zaplatit tučnou pokutu

Investice 01.10.2018 | 10:24 0 Komentářů

Elon Musk by měl přestat používat Twitter. Dost se mu to totiž vymstilo. Na počátku srpna právě prostřednictvím svého twitterového účtu informoval, že uvažuje o převzetí Tesly do soukromých rukou a stažení akcií firmy z burzy. O tři týdny později Musk uvedl, že Tesla na burze zůstane. Tweet o stažení Tesly z burzy byl předmětem vyšetřování. Musk prý na převzetí Tesly neměl peníze a údajně lhal. Podnikatel se ale hájí, že v době, kdy tweet napsal, byl přesvědčený že dohoda se saúdskoarabským fondem klapne. Komise pro cenné papíry a burzy zahájila vyšetřování a v posledních dnech  nakonec došlo k urovnání. Musk z toho ale radost jistě nemá.

Americká Komise pro cenné papíry a burzy se dohodly s Teslou na urovnání kauzy. Elon Musk ale musí odstoupit z funkce předsedy správní rady a jak Tesla, tak Musk musí zaplatit pokuty ve výši 20 milionů dolarů. Musk nakonec zůstane generálním ředitelem společnosti.

V pátek se cena akcií Tesly propadla o téměř 14 procent na 264,77 dolaru. Jednalo se o nejprudší jednodenní pokles za téměř pět let. Tržní hodnota společnosti se v důsledku tohoto poklesu snížila o zhruba sedm miliard dolarů (155 miliard Kč).

Musk v nejbližších dnech musí odstoupit z funkce předsedy správní rady Tesly, konkrétně do 45 dní. V příštích třech letech nemůže být znovu zvolen do této funkce. Společnost bude muset do své rady jmenovat dva nezávislé ředitele.

Trest pro Muska je nakonec mírnější. Komise původně požadovala, aby Musk odstoupil z vedení firmy a bylo mu zakázáno zastávat vysokou funkci nejen v čele Tesly, ale dokonce i ve vedení jakékoli veřejně obchodované společnosti. Jenže podle mnoha investorů by odchod Muska z Tesly byl katastrofou, už takhle je Tesla ve ztrátě.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.