CZK/€ 24.730 -0,08%

CZK/$ 23.501 -0,37%

CZK/£ 28.829 -0,07%

CZK/CHF 24.552 +0,46%

23. 05. 2022

0 komentářů

Ekonomika Spojeného království a britská libra?

 

Podle nejnovějších statistik HM Land Registry[1] (HMLR) o cenách domů za březen 2022 se průměrné ceny domů ve Spojeném království za rok do března 2022 zvýšily o 9,8 %, což představuje pokles z 11,3 % za rok do února 2022. 

Kvůli epidemii koronaviru (COVID-19) očekává britský statistický úřad větší změny ve zveřejňovaných odhadech indexu cen domů ve Spojeném království (HPI), než je obvyklé.

Obrázek 1: Růst cen domů ve Spojeném království od roku 2006 (zdroj: ons.gov.uk)

Dobře medializované zvýšení limitu na energie pro domácnosti o 54 % se promítlo do spotřebního koše CPI a v dubnu zvýšilo inflaci z březnových 7 % na 9 %, což je nejvyšší hodnota od roku 1982. Energie nyní přispívají k celkové inflaci třemi a půl procentními body díky změnám cen elektřiny a plynu a nedávnému tlaku na ceny benzinu.

REKLAMA

Obrázek 2. Přispěvatelé k inflaci CPI ve Spojeném království, meziroční srovnání (zdroj: Macrobond, ING)

 

Britská libra

Po většinu letošního roku je nepravděpodobné, že by inflace klesla pod 8 %. Pokud však náklady na energie dále neporostou, celková míra inflace v dubnu 2023 výrazně poklesne a CPI bude pravděpodobně do konce roku 2023 mírně pod cílem analytiků. Projekce Bank of England jsou podobné. V důsledku toho trh očekává další růst v červnu a srpnu, než výbor pravděpodobně přestane zpřísňovat.

V rámci boje proti rostoucí inflaci zvýšila Bank of England ve čtvrtek 5. května úrokové sazby na nejvyšší úroveň za posledních 13 let. V důsledku rusko-ukrajinského konfliktu a čínských měnových restrikcí banka předpokládá, že inflace ve Spojeném království letos vzroste na přibližně 10 %. Upozornila také, že pro mnoho jednotlivců budou ceny stoupat rychleji než příjmy, což zhorší dilema ohledně životních nákladů.

REKLAMA

Karen Wardová, hlavní tržní stratég pro region EMEA ve společnosti JPMorgan Asset Management, uvedla: „Banka bude muset pokračovat ve zvyšování sazeb, aby snížila inflaci, ale postupný přístup, jaký byl zvolen dnes, je vzhledem k povaze současných rizik pochopitelný.“

Obrázek 3: Úrokové sazby v Japonsku za posledních 25 let (zdroj: TradingEconomics/BOJ)

Měnový pár GBPUSD se blíží víceleté podpoře (modrá barva na obrázku 3). Pokud se linie podpory udrží a BOJ a americký FED budou pokračovat ve své očekávané politice, mohl by GBPUSD otestovat zónu rezistence 127-130 (žlutá barva na obrázku 3).

Jozo Perić, analytik společnosti Capital Panda

[1] HMLR: https://www.gov.uk/government/collections/uk-house-price-index-reports

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Rozhovor: Investice do rodinných podniků může být nyní zajímavá

Zakladatelé a majitelé společností z 90. let budou čím dál více řešit, jak se z podnikání stáhnout a komu firmu předat. Scházejí nástupníci. Ale trh s prodejem rodinných firem ovlivňují i další aktuální skutečnosti – vysoká inflace, válka na Ukrajině. O tom, jak se nyní investoři dívají na trh M&A […]

Text: Milan Vodička

Foto: EqSA

01. 06. 2022

Michl, Rašín a boj s drahotou

Od Rašínova experimentu na poli peněžní a úvěrové politiky uplynulo sto let. Píše se rok 2022 a i dnes lze slyšet, jak klesá víra v to, že koruny a jiné měny jsou a zůstanou uchovatelem hodnoty. Raději rychle koupit potřebné, než to bude ještě dražší. Pouhá slova […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

31. 05. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.