CZK/€ 24.365 -0,12%

CZK/$ 23.487 +0,26%

CZK/£ 28.369 -0,06%

CZK/CHF 24.774 -0,30%

26. 09. 2022

0 komentářů

Ekonomická nálada Čechů se dále zhoršuje

 

Podle zářijového konjunkturálního průzkumu Českého statistického úřadu se souhrnný indikátor ekonomické důvěry v Česku snížil ze srpnových 94,1 na aktuálních 90,1 bodu a nachází se tak nejníže od března roku 2021. Pokles vykázaly všechny sledované skupiny kromě stavebnictví. 

V průmyslu zůstává slabé hodnocení úrovně poptávky a zároveň se výrazně zhoršila očekávání na úroveň produkce v nadcházejícím čtvrtletí. Snižuje se i ochota firem udržovat zaměstnanost, byť tato dosud nedosahuje nijak varovných hodnot. Varovný ovšem je odhad ekonomické kondice podniků v příštích šesti měsících, který je momentálně nejpesimističtější od dubna 2020, tedy od první vlny koronavirové pandemie.

Naopak ve stavebnictví se většina indikátorů meziměsíčně zlepšila, s výjimkou hodnocení aktuální poptávky a ekonomické situace. Stavební firmy jsou nyní ovšem mírně optimističtější ve svém výhledu do blízké budoucnosti, byť předpokládají, že již nebudou schopny přenášet zvýšené náklady do koncových cen v takové míře, jako v uplynulých měsících.

V oblasti maloobchodu se dále zhoršilo hodnocení ekonomické situace, což je trend, který zde pozorujeme již čtyři měsíce v řadě. I zde ovšem převládá opatrný optimismus směrem do budoucnosti.

Poměrně výrazného propadu nálady jsme pak byli svědky v odvětví služeb, kde poskytovatelé hlásí nejen zhoršení aktuální ekonomické situace, ale předpokládají další ochlazování v nadcházejících měsících, a to jak s ohledem na poptávku, tak i zaměstnanost a celkovou ekonomickou situaci.

Po mírném zlepšení, které nastalo v průběhu srpna, opět skepsi propadají i čeští spotřebitelé. Ti zhoršili svůj odhad ekonomického vývoje i vlastní finanční situace v nadcházejících dvanácti měsících. Výrazně se také propadl jejich úmysl uskutečnit významnější nákupy, které aktuálně plánuje ještě menší část domácností, než uprostřed pandemie či v horké fázi krize z let 2008-09. Po několikaměsíčním uklidňování pak opět narostly i obavy z dalšího zdražování a růstu nezaměstnanosti.

REKLAMA

Celkově aktuální data jednoznačně potvrzují, že se celá česká ekonomika připravuje na významné ochlazení. Nejpesimističtější jsou v tomto ohledu spotřebitelé, kteří pod tíhou rostoucích nákladů a obav z možného propouštění reportují náladu vpravdě krizovou, srovnatelnou jen s recesí v roce 2012. V podnikatelském sektoru sice takto historicky nízkých hodnot dosud nedosahujeme, když zde nálada stále převyšuje období pandemie i zmiňovaného roku 2012, ovšem je zde patrný neúprosně klesající trend. Ten bude dále přiživován právě pokračující skepsí mezi spotřebiteli, kteří budou dále omezovat poptávku po zbytném zboží a službách. Pro firmy bude zároveň čím dál obtížnější přenášet rostoucí náklady na zákazníky. Spásu pak nelze čekat ani ze zahraničí, když partnerské trhy, tedy primárně ty evropské, procházejí obdobným vývojem. V průběhu podzimu pak lze předpokládat pokračující ochlazení a nevyhnutelnou se zdá být ekonomická recese. Světlým bodem zůstává robustní trh práce, ovšem otázkou je, jak dlouho tento stav vydrží. Pokud začnou podniky ztrácet naději na brzké zlepšení a zahájí propouštění, posune se celá česká ekonomika do útlumového režimu.

Vít Hradil, hlavní ekonom CYRRUS

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Pád akcií technologických obrů s sebou stahuje také segment ESG investování

Akcie technologických obrů jsou letos obřím propadákem. Propadákem, který trvá. I příští rok se jeví jako pořádně perný. Klíčovým důvodem bude pokračování jestřábí měnové politiky americké centrální banky. Fed zkrátka své měnověpolitické šrouby jen tak povolit nemíní. Inflaci totiž stále ani zdaleka nezkrotil, jak by si představoval.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 11. 2022

Dominik Guzdek: Vsadili jsme na sektory zbrojního průmyslu a letectví, energetiky a bankovnictví

Investování je v dnešní době velikým trendem, ale jak na něj? Existuje mnoho variant, jak investovat. Ovšem vybrat tu správnou strategii a držet se ji, může být pro řadu investorů problém. Na to, jakou strategii volí v Investhy Wealth Management a dle čeho se u ní řídí, odpověděl redakci […]

Text: Milan Vodička

Foto: Investhy

22. 11. 2022

Komentář: Waterloo je v Maďarsku

To již není neúspěch politiky uměle tvořených cen, to je skutečné Waterloo. Inflace v Maďarsku vzrostla v říjnu na meziročních 21,1 procenta. Pro základní ilustraci: Je to nejhorší číslo v rámci Visegradu……a jedno z nejhorších v celé Evropské unii.

Text: Luboš Smrčka

Foto: Shutterstock

14. 11. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *