Středa 14. dubna. Svátek má Vincenc.

Efektivnější spoření na důchod? Ve hře je i státní spořicí fond

Penze 27.05.2019 | 10:19 0 Komentářů

Spoření ve třetím pilíři není podle vládní důchodové komise efektivní. Již na červnové zasedání má komise přijít s plánem řešení, aby si na penzi odkládalo více lidí a větší částky. Ve hře je i zřízení státního spořicího fondu.

„Pro mě je velice překvapivé, že napříč politickým spektrem existuje v podstatě stejný postoj k nastavení třetího pilíře,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Do příštího zasedání má proto důchodová komise připravit možnosti řešení, aby si začali spořit například i mladí lidé. „Jednou z variant by mohl být státní spořicí fond,“ míní šéfka komise Danuše Nerudová.

Piráti navrhují, aby národní penzijní fond vedla například ČNB. „Myslím si, že by občané měli mít na výběr. Dnes mají střadatelé možnost využít jen soukromých fondů v rámci třetího pilíře,“ řekl pirátský poslanec a člen komise Tomáš Martínek.

Stát by za vklady v národním fondu podle něj ručil do jejich plné výše a výnos by měl pokrýt alespoň inflaci. „Zároveň by to mělo být výhodné i pro stát, který bude levně podporovat spoření občanů na stáří a získá nový zdroj financování,“ dodal Tomáš Martínek.

Zdroj: E15.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.