Středa 14. dubna. Svátek má Vincenc.

ECB tento týden razantně sníží odhad růstu, změní se i rétorika?

Banky 04.03.2019 | 15:45 0 Komentářů

Zatímco americký Fed dal v posledních týdnech poměrně jasně najevo, že vyšší inflace ho nějakou dobu nebude trápit a na další zvyšování sazeb si počká, ECB si s inflací nemusí lámat hlavu. Tedy přesněji řečeno s vysokou inflací, ta nízká ji bohužel opět trápí.

Aktuálně se pohybuje pod 2%-ním cílem, nad který se v posledních šesti letech dostala vzhůru pouze sedmkrát. To by samo o sobě nemusel být problém, protože jádrová inflace (očištěná o volatilní energie a potraviny) je stabilní v okolí 1% a ECB věří, že ji solidní ekonomické výkony a napjatější trh práce časem posunou výše.

Bohužel solidní ekonomické výkony jsou v dnešním globálním počasí dost nejistým předpokladem – recese v Itálii a stagnující Německo pravděpodobně povedou ECB v tomto týdnu k výraznějšímu přepsání prognózy směrem dolů. Odhady růstu pro tento rok pravděpodobně budou přepsány výrazně dolů (ze současných 1,7% pro tento rok) – náš odhad je 1,1% (trh 1,4%). To se bude muset odrazit i ve výhledu pro jádrovou inflaci, kde ECB stále optimisticky předpokládá nárůst k 1,4% v tomto roce a do blízkosti 2% v horizontu dvou let. Ovšem ve světle slabšího růstu bude jádrová inflace pravděpodobně přepsaná především pro tento rok směrem dolů do těsnější blízkosti 1%. Zde se pohybuje až na výjimky v posledních šesti letech.

Otázkou je, jak tak výrazná změna v prognóze zacvičí s rétorikou ECB. V tuto chvíli si stále nechává otevřený prostor pro první růst sazeb ke konci roku 2019. Je však možné, že pod tlakem slabších čísel a horší prognózy rétoriku nakonec mění a na zasedání v tomto týdnu nebo v dubnu natáhne předpokládanou stabilitu sazeb a připraví ekonomice nový stimul v podobě TLTRO. Ve čtvrtek tedy uvidíme a uslyšíme. Následně i upravíme i náš střednědobý výhled pro ECB a eurovou výnosovou křivku.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.