Pondělí 12. dubna. Svátek má Julius.

ECB snižuje inflační výhled, ale dál bezradně přešlapuje na místě

Makro 07.03.2014 | 10:25 0 Komentářů

Evropská centrální banka(ECB) přišla poprvé s prognózou na tříleté období. Ta pro její hlavní cíl – inflaci – nevychází vůbec příznivě. Frankfurt ho bude celé tři roky poměrně výrazně podstřelovat a zdá se, že  mu to příliš nevadí. ECB se totiž rozhodla dál vyčkávat se založenýma rukama. Tím překvapila jak nás, tak zhruba třetinu trhu, která očekávala další pokles sazeb. Euro v reakci vylétlo jako střela z okolí 1,37 nad 1,385 a má našlápnuto k dalším ziskům (komentář ČSOB).

ECB snížila odhad inflace na tento rok na 1 % (podle nás 0,9 %), příští rok ponechala na 1,3 % a v roce 2015 očekává inflaci 1,5 %. Vše výrazně pod 2%-ním cílem. Dlouhé období super-nízké inflace se může podle našeho názoru promítnout v inflačních očekáváních a tlačit časem na vyšší úrokové sazby ohrožující evropské oživení. Současně nečinnost ECB může výrazněji posílit euro a znepříjemnit exportem tažené oživení v řadě krizí zkoušených ekonomik (například ve Španělsku).Prezident Mario Draghi ale včera tato rizika před novináři vesměs zlehčoval a snažil se obrátit pozornost k posledním číslům potvrzujícím pokračující oživení. Proti prognóze dlouhodobě podstřelující inflaci tak vytahoval například před dvěma dny zveřejněnou náladu v sektoru služeb. Co to říká o současném nastavení bankovní rady?

Laťka pro nasazení dalších alternativních nástrojů měnové politiky leží v tuto chvíli jednoduše vysoko. Dokud se budou potvrzovat sázky na pokračující opatrné oživení, tak nehledě na velice nízký inflační výhled, zůstane ECB dál stát na místě. Rozhýbat k akci by ji mohlo výraznější ohrožení křehkého růstu. Například v případě eskalace rusko-ukrajinské krize, nebo pokud by nezadržitelně posilovalo euro.

Jan Bureš, hlavní ekonom Ery

Tagy ECB inflace

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.