Středa 21. dubna. Svátek má Alexandra.

ECB opakuje trik s poskytnutím eurové levné likvidity na tři roky

InvesticeMakro 29.02.2012 | 09:10 0 Komentářů

Dnes budou oči investorů, či chcete-li spekulantů pohybujících se na globálních finančních trzích, upřeny na ECB, která se pokusí zopakovat kouzelnický trik s názvem repo operace na dodání (půjčení) tříleté likvidity bankám. V předchozím, či spíše prvním kole si během této operace především italské a španělské banky nabraly od ECB téměř 500 miliard euro, přičemž následně rozjely obchod nazývaný podle francouzského prezidenta “Sarko trade” (komentář ČSOB).

Byl to totiž právě prezident Sarkozy, který explicitně vyzýval banky k tomu, aby si za 1 % procento půjčily na tři roky u ECB (proti kolaterálu) a takto získanou likviditu vrazily do vládních dluhopisů členských zemí eurozóny. Tyto dluhopisy přitom samozřejmě nesou více než 1 % a tak komerční banky slíznou smetanu v podobě prakticky bezrizikového zisku plynoucího právě z rozpětí mezi zápůjční repo sazbou ECB a výnosy nakoupených dluhopisů.

Před druhým kolem tendru na tříletou likviditu od ECB tak na trhu panují poměrně optimistická očekávání plynoucí z toho, že levné peníze od centrální banky již vykonaly mnoho dobrého v podobě růstu cen (a recipročně poklesu výnosů) dluhopisů zranitelných zemí eurozóny. Žádný oběd však není zadarmo a tak je třeba být na pozoru před tím, že oznámení o výši tendru, resp. toho kolik si banky půjčily, nemusí nutně způsobit všeobecnou euforii. Naopak trhy mohou začít být nervózní z toho, že bilance ECB se nafukuje extrémně rychle, což může časem vyvolat nežádoucí inflační tlaky. Připočteme-li pak k tomu zprávy o plánovaném irském referendu o fiskálním paktu eurozóny, či informaci o rozhodnutí německého ústavního soudu, který včera omezil flexibilitu kancléřky Merkelové při poskytování dalších půjček, můžeme snadno dojít i k tomu, že dnešní repo tendr ECB již mnoho pozitivního eurozóně a ostatním trhům nemusí přinést.

Jan Čermák, analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.