Úterý 22. září. Svátek má Darina.

Důchodový věk se prodlužuje nejen v Česku

Penze 20.08.2014 | 12:33 0 Komentářů

Ekonomické a demografické změny nutí ke změnám důchodové legislativy v posledních letech Česko i ostatní vyspělé země. Změny jdou ve všech zemích stejným směrem, dochází k postupnému zvyšování důchodového věku.

Zákonná důchodová hranice v zemích OECD je v současné době nejvyšší na Islandu,v Norsku (67 let pro muže i ženy) a v Izraeli (67 let pro muže a 62 pro ženy). V USA, Irsku a Itálii je důchodvý věk pro muže 66 let. V Česku se důchodový věk odvýjí od ročníku narození a u žen také od počtu vychovaných dětí, například ročník 1977 půjde do důchodu v 67 letech.

Ke zvyšování důchodového věku se připravuje většina zemí OECD. Irsko plánuje zvýšit důchodový věk od roku 2028 na 68 let a USA na 67 let od roku 2022. Dánsko se chystá od roku 2019 navýšit o rok současný důchodový věk 66 let.

Do předčasného důchodu se odebírá nejvíce lidí v Lucemursku, Belgii, Francii, Maďarsku, Slovensku či v Itálii. Opakem je například Korea, Japonsko, Mexiko a Chile, kde lidé přesluhují řádný důchodový věk zejméná kvůli nižší úrovni státních důchodů nebo sociálnímu statusu.

Zdroj: Finančnínoviny.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.