Středa 28. července. Svátek má Viktor.

Důchodová komise navrhuje větší rovnost pro manžele

Penze 18.11.2014 | 09:55 0 Komentářů

Důchodová komise navrhuje zavedení společného sociálního pojištění pro manžele a druhy z jedné domácnosti. Chce tak dosáhnout rovnoprávnějšího rozdělení důchodů pro manžele, kteří zůstávají v domácnosti a starají se o děti.

Tím, že manželé v domácnosti neodvádějí důchodové pojištění, obdrží nižší důchod. Komise navrhuje rozdělit důchod partnerům za společně strávená léta rovnoměrně. Manželství by generovalo společné sociální pojištění automaticky, zatímco partnerské vztahy ve společné domácnosti by byly hlášeny zaměstnavatelům.

Důchodová komise chce dále polepšit rodinám s dětmi, sníží sociální pojištění podle počtu dětí. Rodiny bez dětí by si připlatily. „Toto řešení nezvýhodňuje rodiče, kteří příjem z výdělečné činnosti nemají, je tedy zamezeno zneužívání tohoto prvku osobami, jejichž hlavním příjmem jsou sociální dávky,“ uvádí návrh komise.

Výše důchodu by se měla podle komise odvíjet od počtu dětí, čím více dětí, tím vyšší důchod. „Dopad tohoto řešení je v průměru o pět procent vyšší výměra pro rodiče dvou dětí než dosud a o pětinu nižší výměra pro bezdětného,“ uvádí dále komise.

Zdroj: iDnes.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.