Sobota 18. září. Svátek má Kryštof.

Druhý růstový týden akciových trhů v řadě, makrodata, kovid, výsledková sezóna

V první polovině tohoto týdne akciové trhy posilovaly, v té druhé růst korigovaly. Během týdne byla zveřejněna makrodata, která jsou celkově lepší než se čekalo.

Výsledková sezóna je prakticky za námi. Většina titulů překonala očekávání jak na tržbách, tak na čistém zisku. Nicméně je třeba mít na paměti, že meziročně je u obou položek podstatný propad.

Pražská burza

Pražská burza posilovala jen v pondělí a úterý, zbylé dny převládli prodejci, nicméně i tak to stačilo, aby za celý týden burza rostla.

ČEZ a Avast reportovaly výsledky za druhý kvartál tohoto roku. ČEZ oznámil výsledky, které jsou z mého pohledu nad odhady. Došlo také ke zvýšení celoročních cílů, což znamená vyšší dividendu v příštím roce a měla by se po letech vrátit nad 40 CZK hranici. Avast sice odhady trhu překonal, dokonce zvýšil výhled i dividendu, ale od zveřejnění zná jen směr dolů. Je to jednoduché. Nárůst zákazníků, vzhledem k práci z domova způsobené pandemií koronaviru, se zastavil a vrátil se na předkrizové úrovně. Investoři pravděpodobně čekali vyšší růst cílů. Zvýšení celoroční projekce managementem společnosti se dá brát jako opatrné.

Avast (-4,5 % t/t) byl jediný titul, který za celý týden oslabil. Ostatní si připsaly zisky. Nevyšší zhodnocení přinesly finanční instituce. Vůbec nejlepší výkon za celý týden předvedla pojišťovna VIG (+4,5 % t/t).

V  pátek bylo na akciových trzích rudo kam se podíváš. Včetně Prahy. Ta ale odepsala „jen“ kolem půl procenta, zatímco ostatní hlavní evropské indexy na tom byly podstatně hůře a ztrácely procento, procento a půl. Praha tak z pomyslného klání vychází jako vítěz.

Index PX tlačily do hlubin finanční instituce (Erste, VIG, Moneta), které odevzdaly od jednoho do dvou procent. Korigovaly tak slušné zisky ze začátku týdne. Proti byly ČEZ a O2 CR, které naopak více než procento přidaly a zabránily tím vyšším ztrátám burzy jako celku.

 

Světové indexy 

USA

Hlavní americké indexy otevřely v pátek v mínusu. Jak to dnes dopadne se dozvíme později večer.

Za celý týden by si americké indexy měly připsat růst kolem 0,5-1 %.

Širokopásmový index SPX500 je téměř na historických maximech. Slušný růst jsme bez podstatnějších zpráv viděli ve středu, pravděpodobně reakce na vývoj vakcíny. Lepší, během týdne zveřejněná, makrodata si trh může jako již mnohokrát před tím interpretovat negativně, protože mohou znamenat překážku pro schválení stimulačního balíku, na kterém se zatím v kongresu nedohodli.

Velmi podobně je na tom i NASDAQ, a ukazuje to na skutečnost, že technologické akcie jsou stále v kurzu.

 

Evropa

V  pátek bylo v Evropě rudo. Snad všechny indexy oslabovaly. A asi by byl problém najít nějaký sektor, který šel proti proudu a posiloval. Krátce před koncem obchodování odepisuje index STOXX Europe 600 1,2 %. Páteční pokles ale nedokázal smazat veškeré zisky, zejména ze začátku týdne. Za celý týden je index silnější o více než procento.

 

BOHUMIL TRAMPOTA
Equity Analyst
Investment Banking
Komerční banka, a. s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.