Pátek 26. února. Svátek má Dorota.

Donald Trump na dohodu s Čínou nespěchá a posílá tak akcie dolů

Jakou sílu mají obchodní války pohnout tržním sentimentem, včera opět ukázal Donald Trump. Prozradil, že nemá žádný pevný termín, do kdy by chtěl uzavřít první fázi dohody s Čínou. A navíc dodal, že by možná osobně preferoval, kdyby se uzavřela až po amerických volbách – tedy ne dříve než za rok. Pro trhy sázející na uzavření první fáze dohody již tento měsíc to byla studená sprcha. Přestaly snít sen o tom, že příští rok s blížícími se americkými volbami už bude riziko dalšího uvalování cel prakticky mimo hru. Naopak se začaly i ve světle posledních slabých čísel z amerického průmyslu bát prohlubující se průmyslové recese.

To vše ve chvíli, kdy jsou ceny amerických i německých akcií relativně vysoko – poměr cen k očekávaným ziskům je více než dvě směrodatné odchylky nad desetiletým průměrem. Americké akcie tak odepsaly přes procento a desetileté výnosy v USA i v Německu spadly do blízkosti měsíčních minim. Obavy investorů mohou živit i nová cla, která se Donald Trump rozhodl v posledních dvou dnech uvalit na Brazílii a Argentinu, a vidina blížících se voleb v Británii.

Zhoršující se sentiment na globálních akciových trzích se zatím neprojevil na středoevropských devizových trzích – měnové páry jsou spíše stabilní. To se však v případě výraznějších výprodejů může změnit. Zvlášť pokud by dnes polská centrální banka vyslala trhům holubičí signál…

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.