Neděle 07. března. Svátek má Tomáš.

Díky krizi může přijít na burzu více firem

Podle generálního ředitele pražské burzy Petra Koblice může finanční krize pomoci přílivu nových firem na Burzu cenných papírů Praha. Píší o tom dnešní Hospodářské noviny.

Podle Koblice projevilo zájem o vstup na burzu minimálně 15 firem a dvě firmy se nacházejí v nějakém stadiu rozpracovanosti a připravenosti emitovat své akcie.

I když to zní na první pohled nelogicky, firmy může přinutit ke vstupu na burzu a získat tak dodatečný kapitál od investorů fakt, že došlo ke zkomplikování dluhového financování a banky zvýší požadavky na vybavenost kapitálem.

Podle Koblice se krize projevuje na množství nových IPO po celém světě a není to pouze problém Čech. "My nemáme problém s tím, že by české firmy chodily na burzu jinam. Ten problém nemá Rakousko, nemá ho Maďarsko," míní Koblic.

Ideální by podle něj bylo, kdyby na burzu přišly tři, nebo pět společností v hodnotě dvou až tří miliard korun. Menší emise se prý nevyplatí obchodníkům a investoři je nejsou ochotni kupovat. Pomoci by v tomto směru mohlo nedávné spojení s vídeňskou burzou.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.