Pondělí 22. července. Svátek má Magdaléna.

David Cameron otevírá možnost vystoupení Británie z EU

Investice 24.01.2013 | 10:55 0 Komentářů

Britský premiér David Cameron rozehrál riskantní hru. Slíbil, že pokud vyhraje další volby, vyhlásí do roku 2017 referendum o setrvání Británie v Evropské unii. (Komentář ČSOB)

Vlažné reakce německých a francouzských politiků na sebe nenechaly dlouho čekat. Cameron pravděpodobně věří, že mu tato taktika může pomoci vyjednat lepší podmínky pro členství Británie v klubu (včetně navrácení určitých pravomocí z Bruselu do Londýna). Především ze strany Francie ale může narazit na zásadní odpor. Současně těžko věřit, že by si Británie při vystoupení z EU dokázala automaticky ponechat většinu výhod spojených s volným přístupem na společný trh.

Německý ministr zahraničí Guido Westerwelle trefně poznamenal, že nelze tolerovat britský přístup “vyjídání třešniček z dortu”. Pravděpodobnost skutečného vystoupení Británie z eurozóny tedy není vysoká. Na druhou stranu Cameronův projev ukazuje, že zrychlené integrační úsilí nastartované velkou finanční krizí rozhodně není všem v Evropě po chuti.

Dnes se ale pozornost z Británie přenese na první letošní podnikatelské nálady v průmyslu – na programu jsou totiž indexy PMI. Očekáváme lehké zlepšení, které by mělo hrát do not našim sázkám na oživení v eurozóně v horizontu přibližně tří měsíců. Včerejší index francouzské podnikatelské nálady INSEE trhy sice moc nepotěšil, v klíčových složkách (jako jsou očekávání a nové objednávky) se nicméně stabilizuje. Pokud dnes PMI skončí o fous lépe, může to znamenat lehkou vzpruhu pro euro na frontě s dolarem, pro korunu na frontě s eurem a pro akcie na frontě s dluhopisy. Především na akciových trzích ale nakonec může převážit zklamání z tržeb největší světové společnosti Apple.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.