CZK/€ 25.255 -0,10%

CZK/$ 23.195 +0,28%

CZK/£ 29.968 -0,22%

CZK/CHF 26.069 -0,33%

30. 07. 2015

0 komentářů

Data HDP povzbudila dolar. Co stálo za posílením americké ekonomiky?

 


 

Zaprvé HDP za první kvartál, původně uváděný jako pokles o 0,2 procenta, byl revidován na růst ve výši 0,6 procenta. Za druhé ve druhém čtvrtletí výrazně vzrostly spotřebitelské výdaje, když posílily o 2,9 procenta, což je o 1,1 procenta vyšší číslo oproti prvnímu čtvrtletí a ukazatel tempa růstu soukromé poptávky zrychlil na 2,5 procenta z 2,0 procenta z počátku roku.

Spotřebitelské výdaje představují více než dvě třetiny americké ekonomické aktivity. Domácnosti tak podle všeho utrácejí peníze, které ušetřily za nižší benzín po poklesu ceny ropy. Zatřetí v měsících duben až červen došlo k oživení exportu, který vzrostl o 5,3 procenta. Pro srovnání v prvním čtvrtletí vývoz klesl o 6 procent a mnozí se proto obávali, jak se vypořádá americká ekonomika se silným dolarem. Aktuální čísla naznačují, že důvod k obavám je neopodstatněný a USA exportují i při silné měně. Posledním důvodem k radosti finančních trhů jsou výsledky deflátoru HDP, který je jedním z nástrojů měření deflace. HDP deflátor ukázal na 2 procentní meziroční nárůst inflace. Solidní ekonomický růst a inflace jsou důvody, proč by americká centrální banka mohla letos přistoupit ke zvýšení úrokových sazeb, na což reaguje hlavně americký dolar růstem.

Michala Moravcová, analytik finančních trhů @bossacz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Kurzy - akcie - peníze - mince

Rok 2018 ve zpětném zrcátku: Koruna zachraňuje akcie

Letošní rok je pro investice zlomový. Končí období hojnosti a začíná strádání. Nedařilo se většině akciových trhů. Alespoň částečnou náplastí na nevydařené investice může být oslabování koruny.

Text: Petr Zámečník

19. 12. 2018


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *