Úterý 14. července. Svátek má Karolína.

Data HDP povzbudila dolar. Co stálo za posílením americké ekonomiky?

InvesticeMakro 30.07.2015 | 17:31 0 Komentářů

Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států stoupl v období od dubna do června letošního roku na roční bázi o 2,3 procenta, ukázal rychlý odhad amerického ministerstva obchodu. Ačkoli výkon americké ekonomiky nenaplnil očekávání analytiků, kteří předvídali 2,6 procentní růst, trhy na ekonomické výsledky USA reagovaly kladně, a to z následovných důvodů.

Zaprvé HDP za první kvartál, původně uváděný jako pokles o 0,2 procenta, byl revidován na růst ve výši 0,6 procenta. Za druhé ve druhém čtvrtletí výrazně vzrostly spotřebitelské výdaje, když posílily o 2,9 procenta, což je o 1,1 procenta vyšší číslo oproti prvnímu čtvrtletí a ukazatel tempa růstu soukromé poptávky zrychlil na 2,5 procenta z 2,0 procenta z počátku roku.

Spotřebitelské výdaje představují více než dvě třetiny americké ekonomické aktivity. Domácnosti tak podle všeho utrácejí peníze, které ušetřily za nižší benzín po poklesu ceny ropy. Zatřetí v měsících duben až červen došlo k oživení exportu, který vzrostl o 5,3 procenta. Pro srovnání v prvním čtvrtletí vývoz klesl o 6 procent a mnozí se proto obávali, jak se vypořádá americká ekonomika se silným dolarem. Aktuální čísla naznačují, že důvod k obavám je neopodstatněný a USA exportují i při silné měně. Posledním důvodem k radosti finančních trhů jsou výsledky deflátoru HDP, který je jedním z nástrojů měření deflace. HDP deflátor ukázal na 2 procentní meziroční nárůst inflace. Solidní ekonomický růst a inflace jsou důvody, proč by americká centrální banka mohla letos přistoupit ke zvýšení úrokových sazeb, na což reaguje hlavně americký dolar růstem.

Michala Moravcová, analytik finančních trhů @bossacz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.