Pátek 17. září. Svátek má Naděžda.

Cukr klesá pět týdnů v řadě, v listopadu rostl jen 3 seance

Investice 28.11.2013 | 18:29 0 Komentářů

Po prudkém zářijovém a říjnovém růstu cukru, kdy se ceny dostaly až přes 20 centů za libru (USd/lb.), padá tato komodita téměř bez přestání. Dnes cena cukru do odpoledne ztrácela 0,5 % na 17,22 USD/lb. Cukr se nachází na osmitýdenních minimech (komentář XTB).

Listopad doposud nabídl pouze 3 růstové seance této komodity. Posledních 5 týdnů v řadě však cena cukru klesá, což znamená nejdelší šňůru poklesů od června. Během této doby ztratil cukr kumulovaně 12 % ceny.

Graf:Vývoj cen cukru od počátku února 2013 (v USD/lb.)

xtb-cukr-minimum-131128

Hlavním fundamentem negativního vývoje jsou vysoké zásoby cukru, které by v aktuálním marketingovém roce měly podle poslední předpovědi USDA vzrůst na historická maxima 42,379 mil. tun v USA. Tato předpověď byla o 13 % vyšší než v květnu.

Ceny sužuje také situace v Číně, která je třetím největším producentem cukru na světě. Předpokládá se, že by mohla oproti předchozím očekáváním část svých zásob prodat. Za obvyklé situace svoji produkci neexportuje.

Aktuální hladina kolem 17,20 USd/lb. by mohla poskytnou podporu ztrácející komoditě, protože už několikrát se v tomto roce ukázala jako důležitý support nebo rezistence. Vzhledem k širšímu vývoji na komoditních trzích ale na významnější korekci nesázíme.

Jiří Tyleček, analytik XTB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.