CZK/€ 23.490 -0,26%

CZK/$ 21.598 -0,16%

CZK/£ 26.717 +0,02%

CZK/CHF 23.563 -0,31%

15. 11. 2021

0 komentářů

CRIF: Živnostníci přestávají spořit, jejich úspory se v září meziměsíčně snížily o 10 miliard

 

Objem vkladů živnostníků u českých bank v průběhu září klesl na 175 miliard korun a byl tak o 10 miliard nižší než v srpnu. Objem jejich úvěrů se téměř nezměnil a stejně jako v srpnu dosahoval 47 miliard korun. Úspory firem se v září podobně jako u živnostníků snížily rovněž o 10 miliard na 1 267 miliard korun. Objem jejich úvěrů se zvýšil o 28 miliard na 1 184 miliard korun. Vyplývá to z výpočtů společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, které provedla na základě dat České národní banky a portálu www.informaceofirmach.cz

Loading 

Úspory živnostníků se v září snížily nejvíce od začátku roku 2020. „Co za tímto rychlým poklesem stojí, je v tuto chvíli těžké odhadnout, stejně jako to, jak se bude situace vyvíjet v dalších měsících. Vzhledem k rostoucím nákladům a pokračujícím inflačním tlakům je ale pravděpodobné, že dojde ke stagnaci nebo poklesu úspor, a to nejen mezi živnostníky,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF.

Zatímco u živnostníků představuje pokles o 10 miliard snížení úspor o 5,4 %, u firem je to výrazně méně, pouze 0,8 %, což není v kontextu posledních dvou let výjimečná situace. Naopak nárůst firemních úvěrů o 2,4 % je po březnu 2020 druhým nejvyšším za poslední dva roky. Kvůli poklesu úspor a rychlejšímu zvýšení objemu úvěrů se také výrazně snížil rozdíl mezi objemem firemních vkladů a úvěrů. Zatímco na konci srpna měly firmy u bank uloženo o 120 miliard korun více než kolik měly půjčeno, na konci září byl rozdíl už pouze 82 miliard korun.

Úspory živnostníků i firem jsou přesto výrazně vyšší než před rokem 

Navzdory meziměsíčnímu poklesu je objem úspor živnostníků i firem výrazně vyšší než před rokem. U živnostníků je to o o 14 miliard (9 %) více, zatímco u firem činí meziroční nárůst 78 miliard korun (7 %). Objem úvěrů se u živnostníků přitom meziročně nezměnil, zatímco u firem se zvýšil o 23 miliard (2 %).

REKLAMA

Domácnosti v posledních měsících šetří méně a více se zadlužují 

Úspory domácností činily ke konci září 3 011 miliard korun, o 11 miliard (0,4 %) více než v srpnu. Objem jejich úvěrů vzrostl o 19 miliard (1 %) a dosáhl 1 947 miliard.

Zatímco v prvních čtyřech měsících roku se úspory domácností zvyšovaly měsíčně průměrně o 35 miliard korun měsíčně, průměrný meziměsíční nárůst od května do září činí pouze 10 miliard korun. „Změna v chování domácností koreluje s jarním uvolněním protiepidemických opatření, s otevřením obchodů a se zpřístupněním služeb. Na začátku roku měli lidé jednoduše méně příležitostí utrácet, a proto více spořili,“ vysvětluje Věra Kameníčková s tím, že podobné chování je vidět i u úvěrů. V prvních čtyřech měsících tohoto roku se úvěry navyšovaly meziměsíčně průměrně o 10 miliard. Od května pak lze zaznamenat průměrné meziměsíční zvýšení objemu úvěrů o 18 miliard. 

V posledních 12 měsících se úspory domácností u bank zvýšily o 278 miliard korun (10 %), a to především díky rychlému růstu úspor mezi říjnem a květnem. Od října minulého roku vzrostl také rozdíl mezi vklady a zadlužením domácností a to o 12 %. Na konci letošního září tak měly domácnosti naspořeno o 1 064 miliard více než kolik měly půjčeno.

REKLAMA

V září klesl podíl nesplácených úvěrů firem, živnostníků i domácností 

U podniků i živnostníků došlo meziročně k nárůstu podílu nesplácených úvěrů. U podniků šlo o nárůst z 3,25 % na 4,02 %, u živnostníků pak o nárůst z 4,69 % na 6,58 %. Optimisticky však působí meziměsíční srovnání, díky mírnému poklesu byl totiž v září zaznamenán v obou těchto kategoriích nejnižší podíl nesplácených úvěrů v letošním roce.

Také platební morálka domácností se meziměsíčně zlepšila, a to jak u úvěrů na bydlení, tak u úvěrů na spotřebu. Celkově činí podíl nesplácených úvěrů ke konci září 1,67 %, což je nejméně v tomto roce, ale stále více než před rokem, kdy dosahoval podíl nesplácených úvěrů 1,55 %.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Evropské realitní firmy výrazně propadly, duch nemovitostí obchází banky na Starém kontinentu

Od prosince 2021 se evropské realitní firmy propadly o 43 %. Vyšší úrokové sazby snižují hodnotu jejich aktiv a postupně rostoucí úrokové náklady jim ujídají z provozních peněžních toků. Celé odvětví má nízký P/B poměr 0,7x, a trh tedy nejspíš očekává, že si jejich aktiva i peněžní toky v budoucnu […]

Text: Redakce

31. 03. 2023

Analýza: Která ze světových platebních společností má zářivější budoucnost?

Často si člověk při vytváření akciové analýzy pokládá řečnickou otázku, zda je existence dané společnosti pro naši populaci podstatná a klíčová. Takového dojmu často nabudeme u firem, které se zabývají výrobou elektřiny, těžbou ropy či například vývojem léků. Může to znít překvapivě, ale své místo v této […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *