Pátek 30. července. Svátek má Bořivoj.

ČOI řeší první stížnosti na P2P půjčky

BankyInvestice 03.08.2015 | 09:32 1 Komentář

Počet platforem na zprostředkování půjček mezi lidmi i firmami roste. Česká obchodní inspekce (ČOI) prošetřuje první stížnosti na takzvané peer to peer (P2P) půjčky. Do kompetence ČOI ale spadají pouze půjčky mezi podnikateli a spotřebiteli. Dohled se nevztahuje na půjčky mezi spotřebiteli.  

„Česká obchodní inspekce nyní prověřuje podnět na dvě smlouvy typu P2P půjček,“ uvedl mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

Internetové platformy propojují věřitele (investory) s dlužníky. „Riziko si může investor řídit sám, například diverzifikací svých investic nebo například tím, že investuje do zásadně Áčkových podniků, kde je pravděpodobnost nesplácení nejnižší,“ uvedla Kateřina Staníková za platformu SymCredit. O P2P mohou žádat i lidé, kteří na půjčku u banky nedosáhnou. Ti pak patří k rizikovější investici s vyšším výnosem.

P2P půjčky zatím nemají vlastní právní úpravu. „Avšak v závislosti na zvolené struktuře a režimu poskytování P2P půjček příslušnou platformou se mohou uplatnit ustanovení obecných zákonů, například živnostenského zákona, zákona o spotřebitelském úvěru či zákona o platebním styku,“ uvedl Ondrej Antoš z advokátní kanceláře Squire Patton Boggs. Připravovaná novela zákona o úvěru pro spotřebitele by ale mohla přinést změnu.

Zdroj: E15.cz

Jeden komentář: “ČOI řeší první stížnosti na P2P půjčky”

  1. lexar protonius napsal:

    To že např. Zonky patří pod zprávu HomeCredit je jasnou zpávou že se jedná o „legální lichváře“ na našem trhu. Jedinou snahou je zadlužit klienty kteří nedosáhnou na bankovní půjčky a dostat je na kolena stejně nevýhodnou půjčkou a opět je více zadlužit. tento systém je na první pohled zajímavý, na druhý ale jde o protřelé hráče na našem trhu, kteří už neví jak více nám sáhnout do kapes.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.