CZK/€ 25.235 -0,12%

CZK/$ 23.616 -0,24%

CZK/£ 29.364 +0,02%

CZK/CHF 25.810 -0,65%

07. 09. 2016

0 komentářů

Co (všechno) je špatně na japonské ekonomice?

 


 

První je demografický, neboť velikost japonské pracovní síly neroste. Japonsko je v ohledech imigrace poměrně konzervativní, tudíž touto formou pracovní sílu nedoplní. Japonsko tak může růst pouze na základě zvýšení kapitálové zásoby, což při současné vysoké úrovni kapitálového vybavení nejde tak dobře, neboť mezní produkt kapitálu je velmi malý. Poslední dobou se projevuje neochotou japonských společností investovat.

Druhým důvodem je i poměrně rigidní právní prostředí. Japonská korporátní daň je jedna z nejvyšších na světě. Většina podniků je začleněna v takzvaných zaibatsu, tedy do obrovských konglomerátů, které chrání vláda pomocí složitého systému regulace.

Posledním problémem je sílící jen, což je pro Japonsko, jakožto významného světového exportéra, poměrně tíživá okolnost. Od roku 2012 do poloviny roku 2015 se sice Bank of Japan povedlo oslabit japonskou měnu z 75 jenů za dolar na 120, od té doby však jen posiluje. A to i přes užití jak konvenčních, tak i nekonvenčních monetárních nástrojů včetně nákupu ETF.  Bank of Japan je nyní v 81 z 225 společností akciového indexu Nikkei jedním z pěti největších akcionářů. Této instituci tak dochází nástroje, kterými by mohla kurz oslabit. Některé hlasy mluví i o tom, že by BoJ nakupovala dluhopisy Spojených států.

Japonsko je v několikaletém předstihu před Evropou, co se týká demografického vývoje. Průměrný věk Japonce je dnes 46 let, tedy o 6 let více než průměrného Čecha. Samotné stárnutí není až tak velký problém, ale v kombinaci s kolosálním vládním dluhem, ze kterého se Země vycházejícího slunce nemůže vymanit pomocí inflace či růstu, už nepochybně o problém jde. Snad bude jejich situace varováním pro evropské vlády, aby se nepouštěly do rozsáhlejší fiskální expanze.

Vojtěch Železný, portfoliomanažer Conseq Investment Management a.s.

REKLAMA

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Jaká jsou slabá místa globální daně?

Zdroj: Pixabay.com Množící se návrhy na zavedení globální daně by přinesly nové zatížení pro firmy. Nově by patrně musely začít přemýšlet i vlády. Těm by se se zavedením mezinárodního systému zúžil manévrovací prostor pro vlastní ekonomickou politiku.

Text: Karel Pučelík

12. 04. 2021

demografie - demografický vývoj

Demografický vývoj, důchodová reforma a penzijní spoření

Co nás čeká v budoucnosti v rámci demografického vývoje? Podařil se třetí pilíř důchodové reformy? Jak funguje doplňkové penzijní spoření? Jaké jsou rozdíly mezi účastnickými fondy a transformovanými fondy? (video)

Text: Redakce

19. 07. 2018

Svět

MMF: Úrokové sazby nezvyšujte!

Uvolněná měnová politika v hlavních ekonomikách musí pokračovat, zvyšování úrokových sazeb se musí odložit. Vzkázali to pracovníci MMF v publikované zprávě politikům a centrálním bankéřům mířícím na mezinárodní fórum pro vlády a guvernéry centrálních bank z 20 hlavních ekonomik (G20).

Text: Radovan Novotný

04. 09. 2015


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *