CZK/€ 23.550 -0,34%

CZK/$ 21.633 -0,70%

CZK/£ 26.712 -0,54%

CZK/CHF 23.636 -0,25%

08. 11. 2021

0 komentářů

Co čekat od koruny po zasedání ČNB?

 

Česká koruna se po druhém překvapení ze strany ČNB opět dostala “do formy”. Díky růstu krátkých českých tržních sazeb (na 2 letech na 3,5%) posílila na konci uplynulého týdne pod 25,20 EUR/CZK. I tak další zisky nemusí být úplně jednoduché.

Loading 


Hlavním argumentem pro pokračující zisky koruny je skutečnost, že ČNB si je jednoduše přeje. Centrální banka chce mít silnou korunu, aby ji pomohla s krocením výrazných zahraničních inflačních tlaků. V poslední prognóze ČNB počítá s posílením koruny pod 25,00 EUR/CZK do konce roku a pak s dalšími relativně rychlými zisky pod 24,50 EUR/CZK, kde by se měla koruna na nějaký čas zastavit. Pokud bude koruna slabší, bude ČNB minimálně v nejbližších měsících pravděpodobně hnát sazby rychleji ještě výš. Podle poslední prognózy by se měla centrální banka zastavit se sazbami na začátku příštího roku mezi 3,25%-3,5%, v případě slabší koruny by to pravděpodobně bylo výše. Koruně také bude časem hrát do karet skutečnost, že na začátku příštího roku bude ČNB znovu rozprodávat výnosy z devizových rezerv.Na druhé straně proti koruně bude minimálně v nejbližších měsících stát i celá řada negativních faktorů. Za prvé, v okolí 25,20 už je koruna relativně silná – od startu pandemie se nedostala pod 25,10 EUR/CZK. Za druhé, domácí exportně orientovaný průmysl je vzhledem k eskalaci napětí v subdodavatelských řetězcích pod tlakem a koruně v nejbližších měsících dvakrát nepomůže. To platí o to víc, když vezmeme v potaz míru zajištění českých exportérů, která s v posledním kvartále výrazně zvýšila a není zdaleka tak nízká jako na začátku roku 2021. A v neposlední řadě vyšší domácí sazby nemusí být pro korunu již tak velkou vzpruhou – jednak proto, že už jsou relativně vysoko a současně také proto, že výše mohou časem mířit i sazby na některých významných globálních trzích (zejména na dolarovém).

Sečteno, podtrženo koruna asi bude v nejbližších kvartálech díky ČNB dál posilovat, ale možná nakonec ne tak výrazně, jak dnes centrální bankéři očekávají.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Evropské realitní firmy výrazně propadly, duch nemovitostí obchází banky na Starém kontinentu

Od prosince 2021 se evropské realitní firmy propadly o 43 %. Vyšší úrokové sazby snižují hodnotu jejich aktiv a postupně rostoucí úrokové náklady jim ujídají z provozních peněžních toků. Celé odvětví má nízký P/B poměr 0,7x, a trh tedy nejspíš očekává, že si jejich aktiva i peněžní toky v budoucnu […]

Text: Redakce

31. 03. 2023

Spoléhat se ve stáří pouze na pomoc státu je riziko

Diskuze ohledně valorizace penzí a posunutí důchodového věku zvedají varovný prst pro mladší ročníky, že není dobré spoléhat se pouze na starobní důchod. Hektické a nepředvídatelné kroky české vlády poukazují na nutnost spoléhat se výhradně sám na sebe. Opět se dostává na scénu otázka, jak si včas […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *