Čtvrtek 22. října. Svátek má Sabina.

ČNB se připravuje na další evropskou finanční krizi

Investice 25.08.2016 | 10:50 0 Komentářů

Česká národní banka se připojuje k celoevropským bankovním pravidlům na krytí systémových rizik, které mají zabránit další evropské finanční krizi. Tyto pravidla mají zabránit bankám poskytovat rizikové úvěry a neuváženě neriskovat.

ČNB také proto přistoupila u Raiffeisenbank k zavedení sazby kapitálové rezervy, která má sloužit ke krytí systémových rizik. Její výše dosáhne jedno procento. „Z našeho pohledu šlo o očekávaný požadavek, který na aktivity banky nemá zásadní vliv,“ uvedla Petra Kopecká, tisková mluvčí Raiffeisenbank s tím, že banka se nemůže vyjádřit k otázce, jak se tento krok projeví na budoucích hospodářských výsledcích banky.

Banky budou muset být trochu konzervativnější při vytváření zisku a tím se projeví nejen nižší tržby, ale i nižší hospodářský růst. Což samozřejmě nepotěší akcionáře. Komerční banka bude muset po nedávném rozhodnutí ČNB navýšit tuto rizikovou sazbu dokonce z 2,5 procenta na 3 procenta.

Zvyšování kapitálových požadavků obecně omezuje kapacitu domácích bank financovat projekty svých klientů. Vyšší požadavky na kapitál zvyšují náklady úvěrování a snižují konkurenceschopnost domácích bank v porovnání s bankami ze zemí s mírnějším režimem,“ potvrzuje mluvčí Komerční banky Pavel Zúbek.

Zdroj: E15.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.