CZK/€ 24.385 -0,25%

CZK/$ 22.897 -0,38%

CZK/£ 28.083 -0,36%

CZK/CHF 25.275 -0,44%

01. 11. 2018

0 komentářů

ČNB počtvrté za sebou zvýšila úrokové sazby

 

Bankovní rada ČNB na svém dnešním jednání počtvrté za sebou a za letošní rok popáté zvýšila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 25 bazických bodů na 1,75 %. Současně bankovní rada rozhodla o zvýšení lombardní sazby na 2,75 % a diskontní sazby na 0,75 %. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od 2. listopadu 2018.

Loading 

ČNB tak reaguje na zvyšující se ceny v ekonomice. Ty plynou jednak z rostoucích mezd v Česku, na kterých se odráží extrémně nízká nezaměstnanost, ale i z rostoucích cen komodit a energií na světových burzách. Ani kurz koruny v poslední době ČNB moc nepomáhá. Na začátku roku domácí měna přestala posilovat a tím přestala tlumit inflaci,“ podotkl Viktor Zeisel z Komerční banky.

Rok 2019 bude nejspíš obdobím zvýšené nejistoty jak pro ekonomiku, tak i pro měnovou politiku.

Je otázkou, jak se slabší růst české ekonomiky promítne do prognózy inflace a do očekávání vývoje kurzu české měny a v konečném kontextu do následného vývoje úroků ČNB. Je dosti pravděpodobné, že představa o vývoji úroků ČNB bude samotnou bankovní radou v průběhu roku 2019 dále upravována, zejména pokud by došlo k výraznějšímu ochlazení globálního hospodářského růstu,“ komentuje Radomír Jáč,  hlavní ekonom Generali Investments CEE.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Bidenova (ne)ekonomika

S přibližujícími se prezidentskými volbami v USA v příštím roce přitvrzuje i ekonomická rétorika obou hlavních politických stran. Demokraté argumentují, že tzv. “Bidenomika “ je nejúspěšnější medicínou na problémy americké ekonomiky v historii USA. Republikáni výsledky Bidenovy ekonomiky naopak tvrdě kritizují. Nejen napříč americkým politickým spektrem, ale […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *