Úterý 27. října. Svátek mají Šarlota a Zoe.

ČNB počtvrté za sebou zvýšila úrokové sazby

BankyInvestice 01.11.2018 | 13:08 0 Komentářů

Bankovní rada ČNB na svém dnešním jednání počtvrté za sebou a za letošní rok popáté zvýšila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 25 bazických bodů na 1,75 %. Současně bankovní rada rozhodla o zvýšení lombardní sazby na 2,75 % a diskontní sazby na 0,75 %. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od 2. listopadu 2018.

ČNB tak reaguje na zvyšující se ceny v ekonomice. Ty plynou jednak z rostoucích mezd v Česku, na kterých se odráží extrémně nízká nezaměstnanost, ale i z rostoucích cen komodit a energií na světových burzách. Ani kurz koruny v poslední době ČNB moc nepomáhá. Na začátku roku domácí měna přestala posilovat a tím přestala tlumit inflaci,“ podotkl Viktor Zeisel z Komerční banky.

Rok 2019 bude nejspíš obdobím zvýšené nejistoty jak pro ekonomiku, tak i pro měnovou politiku.

Je otázkou, jak se slabší růst české ekonomiky promítne do prognózy inflace a do očekávání vývoje kurzu české měny a v konečném kontextu do následného vývoje úroků ČNB. Je dosti pravděpodobné, že představa o vývoji úroků ČNB bude samotnou bankovní radou v průběhu roku 2019 dále upravována, zejména pokud by došlo k výraznějšímu ochlazení globálního hospodářského růstu,“ komentuje Radomír Jáč,  hlavní ekonom Generali Investments CEE.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.