CZK/€ 24.895 +0,04%

CZK/$ 23.224 +0,31%

CZK/£ 29.460 -0,02%

CZK/CHF 26.080 -0,38%

Zpráva o inflaci: ČNB letos zvýší úrokové sazby ještě dvakrát

 

Česká národní banka vydala Zprávu o inflaci III/2018. V ní mimo jiné předpovídá, že v roce 2019 bude inflace stále nad dvěma procenty. Bedlivě sledované úrokové sazby pak ČNB letos pravděpodobně zvýší ještě dvakrát, a to v září a pak v posledním čtvrtletí letošního roku.

Loading 

Podle prognózy ČNB bude kurz koruny po dočasném oslabení posilovat. „Kurz koruny se po dočasném oslabení vrátí k posilujícímu trendu. Prognóza kurzu pro třetí čtvrtletí 2018 na hodnotě 25,8 CZK/EUR zohledňuje změnu sentimentu na devizových trzích a odliv krátkodobého kapitálu z rozvíjejících se trhů do aktiv, která investoři vnímají jako méně riziková. Prognóza přitom předpokládá, že uvedený globální vliv bude částečně přetrvávat i v následujících dvou čtvrtletích,“ uvádí ve své zprávě ČNB.

Inflace bude stále nad 2 %

Do poloviny roku 2019 se bude inflace nacházet nad dvouprocentním cílem. Během následujícího roku se bude inflace pohybovat na podobné úrovni. Zmírní se totiž domácí nákladové tlaky, na druhou stranu se však obnoví kladný příspěvek dovozních cen vlivem patrného zpomalení posilování kurzu koruny.

Většina bankovní rady se domnívá, že příběh české ekonomiky se s novou prognózou nezměnil, i když některá čísla byla výrazně přehodnocena, zatímco menší část bankovní rady vnímá kvalitativní změnu v prognóze, která nyní ukazuje silnější domácí inflační tlaky. Tato menšina tak podle nás bude prosazovat rychlejší utahování měnové politiky,okomentoval zprávu ČNB Viktor Zeisel z Komerční banky.

Graf: Složky inflace. Růst cen potravin a jádrová inflace se budou pohybovat poblíž 2 %, růst cen pohonných hmot bude dvouciferný jen dočasně

Zdroj : ČNB, Zpráva o inflaci III/2018

REKLAMA

Sazby se zvýší ještě dvakrát

Česká národní banka naposledy zvýšila úrokové sazby v srpnu. Podle aktuální Zprávy o inflaci nás letos čeká ještě dvojí zvýšení úrokových sazeb, a to v září a ke konci roku. „Náš výhled předpokládá pouze jedno zvýšení do konce roku. Očekáváme totiž, že část utažení měnových podmínek zajistí posilující koruna. Nicméně v současnost vidíme rizika, že koruna bude posilovat pomaleji,“ uvádí Zeisel.

ECB ukončí nákup aktiv

Světová ekonomika stále roste a zpomalení by mělo nastat až v roce 2020. Ale v eurozóně se očekává dílčí ochlazení ekonomického růstu již letos, a to i přes aktuální oslabení eura. „Toto oslabení kurzu spolu se zřetelně vyššími cenami energií posouvá vzhůru výhled růstu výrobních i spotřebitelských cen. V následujících dvou letech se bude inflace pohybovat těsně pod 2 %. To umožní ECB na konci letošního roku ukončit program nákupu aktiv,“ uvádí ČNB.

ECB podle svého vyjádření bude zvyšovat úrokové sazby až s poměrně značným odstupem. Sazba 3M EURIBOR by tak měla zůstat záporná až do začátku roku 2020.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Americký akciový index S&P 500 pravděpodobně klesne minimálně o 30 procent

Hlavní americký akciový index S&P 500 se od poloviny května pohybuje na nových historických maximech kolem 5300 bodů, aktuální hodnota indexu přitom činí 5278 bodů. Tato úroveň amerického akciového indexu přitom odpovídá valuačnímu ukazateli P/E na úrovni 25x. Jinak řečeno, investoři nyní musí za americké akcie v […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

19. 06. 2024

Bitcoin ukončil týden na vyšší úrovni po silném přílivu do spotových ETF

Bitcoin zakončil minulý týden o 3 % výše po silném přílivu peněz do amerických spotových bitcoinových ETF. V úterý došlo k celkovému přílivu 887 milionů USD do amerických spotových bitcoinových ETF, což byl druhý nejvyšší den zaznamenaný od jejich spuštění. V čele stál FBTC společnosti Fidelity s […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *