Úterý 17. září. Svátek má Naděžda.

ČNB dnes bude muset přepsat prognózu…

Investice 03.05.2018 | 10:22 0 Komentářů

Dnešní zasedání ČNB pravděpodobně nepřinese další růst úroků, i tak bude ale velice zajímavé. Centrální bankéři dostanou na stůl novou prognózu, která se od té staré v řadě bodů může lišit. Především přinese nižší výhled inflace na tento rok.

V únorové prognóze centrální bankéři počítali s inflací na začátku roku v průměru na 2,3 %, zatímco v březnu inflace především kvůli potravinám poklesla až k 1,7 %. Předpokládáme, že inflační prognózu na tento rok centrální banka sníží. Na druhou stranu ale na příští rok může vzhledem k nižší srovnávací základně a vysokým mzdovým tlakům inflační výhled lehce zvednout. Což by ve finále mohlo hovořit i pro o něco rychlejší růst úroků.

Tomu by měl poměrně jednoznačně nahrávat i nový výhled na korunu. Ten únorový se ukázal, jak jsme předpokládali, jako příliš optimistický – počítá s korunou na úrovni 24,90 v tomto kvartále a 24,60 na konci roku. Vedle změny výhledu na korunu a dopadu na prognózovanou trajektorii sazeb, bude zajímavé sledovat, jak konkrétně bude reflektovat slabší korunu guvernér na tiskové konferenci.

Zda se její oslabení bude snažit zlehčovat s poukazem na typickou rozkolísanost měnového kurzu anebo slabou korunu jednoduše zasadí do příběhu přehřívající se ekonomiky, která bez silnější měny jednoduše potřebuje vyšší sazby. V takovém případě by koruně mohl prokázat službu a přispět k její stabilizaci.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.