Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

Člen rady Dědek zdůraznil potřebu zpomalení normalizace

Investice 18.10.2018 | 17:49 0 Komentářů

Absence důležitých makroekonomických dat a událostí na regionálních i světových trzích stojí za dnešním malým zájmem o místní měny. Na trhu s českou měnou byla aktivita velmi malá a koruna se v druhé polovině dne obchoduje na 25,86 CZK/EUR, tedy o 3 haléře slabší, než ráno začala. Koruně nepomohl ani včera zveřejněný rozhovor s členem bankovní rady Oldřichem Dědkem, který zdůraznil, že ČNB by s normalizací měnové politiky neměla tak spěchat.

ČNB by měla vzít v potaz globální rizika, která nemá plně zohledněna ve své prognóze. Dědek byl ale jediným členem rady, který na posledním zasedání v září nehlasoval pro zvyšování sazeb.  Je ale velice pravděpodobné, a počítá s tím i trh, že další zvýšení úrokových sazeb se uskuteční už na dalším zasedání v listopadu.

Ostatní měny v regionu mírně oslabovaly. Maďarský forint končí den slabší o 0,1 % na 322,6 HUF/EUR, polský zlotý ztratil 0,2 % a uzavírá na 4,299 PLN/EUR. Obě měny můžou zítra podpořit domácí makroekonomické statistiky. V Maďarsku to budou průměrné hrubé mzdy, jejichž meziroční růst za srpen zůstane podle trhu přes 12 %. U našich severních sousedů budou zveřejněna data maloobchodu za září. Prodejci v Polsku si meziročně polepší o 6,2 %.

Monika Junicke
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.