Pondělí 27. září. Svátek má Jonáš.

Oldřich Dědek hlasoval pro ponechání sazeb beze změny, Aleš Michl by ruku pro růst sazeb zvedl

Banky 05.10.2018 | 14:33 0 Komentářů

Na posledním zasedání bankovní rady ČNB hlasoval pro ponechání úrokových sazeb beze změny pouze Oldřich Děděk. Na konci listopadu vystřídá viceguvernéra ČNB Mojmíra Hampla ekonom Aleš Michl. Ten se podle analytiků zařadí do jestřábího křídla ČNB a bude podporovat vyšší sazby.

Oldřich Děděk je podle zápisu přesvědčen, že by sazby měly směřovat k neutrální úrovni, nicméně by dal přednost pomalejšímu tempu růstu úrokových sazeb. „Ačkoliv se bankovní rada nechtěla zavázat ke zvyšování sazeb na listopadovém zasedání, vyznění zápisu napovídá tomu, že na listopadovém zasedání většina bankovní rady zvedne ruku pro další růst úroků. Sazba se tak posune dále ke své rovnovážné úrovni. V příštím roce čekáme ještě další tři zvýšení sazeb. Za rok tak očekáváme hlavní úrokovou sazbu na 2,5 %,“ uvedl Viktor Zeisel z Komerční banky.

Do čela ČNB zasedne 21. listopadu poradce premiéra Andrej Babiš, který nahradí viceguvernéra Mojmíra Hampla. Analytici se shodují, že by se měl zařadit na stranu jestřábího křídla ČNB.

„Michl se v minulosti vyjadřoval pro silnou korunu a kritizoval kurzový závazek. Odhadujeme tak, že se zařadí spíš k jestřábům v bankovní radě. Se svým opatrným postojem k přijetí eura do bankovní rady zapadne,“ uvedl ekonom Komerční banky Viktor Zeisel.

„V tuto chvíli tak zapadne spíše do jestřábího křídla ČNB a bude podporovat návrat úrokových sazeb k vyšším úrovním, pokud to ekonomický vývoj dovolí. V tomto ohledu tak nahradí odcházejícího Mojmíra Hampla, který po ukončení kurzového závazku patřil mezi hlasité zastánce rychlého návratu úrokových sazeb k vyšší rovnovážné úrovni,“ uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Zdroj: ČNB, ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.