Čtvrtek 15. dubna. Svátek má Anastázie.

Český důchodový systém je podle vládní studie udržitelný a reforma není nutná

Penze 21.07.2017 | 14:39 0 Komentářů

Nová studie Úřadu vlády uvádí, že současný důchodový systém je do budoucna udržitelný a nepotřebuje zásadní velkou reformu. Postačit by měly úpravy parametrů a současné zvýšení podílu důchodových výdajů na HDP. Posílit by se mělo také spoření ve třetím pilíři.

Současný průběžný důchodový systém udržitelný je – bez ohledu na demografické stárnutí. Podle dlouhodobých projekcí se demografické parametry ani do roku 2080 nezmění do té míry, aby byly příčinou rozvratu systému,“ řekl k výsledkům studie šéf premiérových poradců Vladimír Špidla. Systém je podle něj udržitelný bez zásadní reformy, pokud bude správa schopna reagovat na změny pracovního trhu a nástup robotů. Vyšší odvody by měly například zajistit vyšší mzdy.

Studie vypracovaná vládním odborem analýz popisuje změny penzijních systémů ve Švédsku, Švýcarsku, Pobaltí a Latinské Americe. Autoři, kteří netají své levicové postoje, uvádí jako hlavní důvod reforem „snahu určitých ekonomických lobby včetně penzijních společností získat finanční prostředky. Mezi autory je mimo jiné šéf vládního analytického odboru a expert ČSSD na evropské fondy Michal Pícl či Vít Klepárník, který dříve založil levicový myšlenkový institut Cesta.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.