Úterý 17. září. Svátek má Naděžda.

Vláda schválila konec druhého pilíře a spoření na důchod pro děti

Penze 18.05.2015 | 13:21 0 Komentářů

Vláda dnes schválila uzavření druhého pilíře na začátku roku 2016 a změnu některých podmínek ve třetím pilíři. Nově budou moci spořit ve třetím pilíři i děti, tedy rodiče pro své nezletilé děti. Novinkou je také osvobození od daně z výnosu při postupném vybírání naspořených peněz, a to minimálně po dobu deseti let.   

„Vláda dnes udělala definitivní tečku za druhým pilířem důchodového systému, nepovedeným experimentem pravicových vlád, o který byl mizivý zájem a který se ukázal pro důchodový systém jako slepá ulička,“ řekl premiér Bohuslav Sobotka. Více než 80 tisíc lidí se bude muset rozhodnout, zda si peníze z druhého pilíře vyberou nebo zda si je převedou do třetího pilíře.

K dalším změnám ve třetím pilíři je zvýšení poplatků placených penzijním společnostem z 0,8 na jedno procento. Kromě růstu poplatků dojde ke zvýšení odměny penzijních společností z 10 na 15 procent z ročních výnosů. V novém návrhu ministerstva financí se již neobjevuje zvýšení provize zprostředkovatelů produktů penzijních společností.

V současné době vyplácí penzijní společnosti provize maximálně 3,5 procenta z průměrné mzdy, což je přibližně 850 korun. Původně se měla provize zvýšit až na dvojnásobek. „Absence této úpravy je klíčová, protože nyní ubývá ve třetím pilíři kvartálně asi 40 000 účastníků. Prodejci totiž nejsou motivováni produkt prodávat,“ řekl mluvčí Asociace penzijních společností Jan Sedláček.

Zdroj: Aktuálně.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.