Pátek 18. června. Svátek má Milan.

Česko se na žebříčku nejsvobodnějších ekonomik světa umístilo na 42. pozici

Makro 07.10.2014 | 13:26 0 Komentářů

Index ekonomické svobody („Economic Freedom of the World Index“) porovnával 152 států světa. Česká republika se umístila na 42. Pozici, polepšila si tak o deset pozic oproti předchozímu žebříčku. Na prvním místě je Hongkong a na posledním Venezuela.

Hongkong je dle našich kalkulací jednoznačně ekonomicky nejsvobodnější zemí světa. Aktuálně probíhající protesty v Hongkongu ilustrují, že si tamní obyvatelé velmi dobře uvědomují potenciální ztráty, pokud by byly porušeny zásady právního státu a rovného zacházení se všemi občany,“ uvedl jeden z autorů studie Fred McMahon z Fraser Institute.

„Vývoj pozice České republiky je samozřejmě velmi pozitivní. Při interpretaci výsledku je si ale nutné uvědomit, že do velmi složitých zjišťování statistických údajů u 152 zemí světa, jejich verifikace a následné kalkulace – z důvodu proveditelnosti a přesnosti výsledků – vstupují data z roku 2012. Tento letošní výsledek je tedy ještě počinem Nečasovy vlády a zároveň – v dobrém slova smyslu – hozenou rukavicí současné vládní koalici,“ řekl Jiří Schwarz z Centra ekonomických a tržních analýz (CETA).

Zdroj: Finančnínoviny.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.