CZK/€ 25.200 +0,18%

CZK/$ 23.143 +0,22%

CZK/£ 29.467 +0,04%

CZK/CHF 26.168 -0,02%

17. 01. 2020

0 komentářů

Česká republika je příjmově rovnostářskou zemí

 

Podle analýzy dat Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj došlo od roku 1985 k výraznému růstu nerovnosti v příjmech v ekonomicky rozvinutých státech světa. Zajímavé je, že se tak stalo i v zemích, které se pyšní rozsáhlým sociálním systémem jako je Norsko, Švédsko, Finsko či Dánsko. Nerovnost v příjmech mírně narostla i v České republice. V porovnání s ostatními státy však patří k extrémně nízkým. 

Loading



 

Ukazuje se, že systém daní a odvodů v České republice se soustředí především na příjmy, které v porovnání se zahraničními zeměmi výrazně zatěžuje. Naopak majetek je daněmi a odvody jen minimálně zatížen. To v mnohých případech vede k paradoxním situacím. Například lidé, kteří vlastní nemovitosti a mají nízké příjmy, mohou dosahovat výrazně vyšší životní úroveň než lidé, kteří žádné nemovitosti nevlastní, přestože mají podstatně vyšší příjmy.

Systém v naší zemi v zásadě neřeší majetkovou nerovnost, která má výrazný vliv na kvalitu života. Naopak se zaměřuje na příjmy, kde nerovnost výrazně vyhlazuje. To může vést ke snížení prostupnosti ve společnosti. Chudým lidem, kteří mají málo majetku a snaží se to změnit tvrdou prací, jsou házeny klacky pod nohy příliš vysokým zdaněním příjmů. V konečném důsledku tak obtížně mohou shromáždit dostatek peněz na pořízení majetku. Naopak bohatí lidé, kteří mají hodně majetku, se příliš nemusí snažit. I s nízkými příjmy z práce si svůj majetek mohou hravě udržet.

Česká republika se oproti ostatním rozvinutým státům vymyká i v dalším ohledu. O nadstandardně velké části naší společnosti můžeme říct, že z hlediska příjmů patří do střední třídy. Podobné je to i v dalších zemích Visegrádské skupiny. V tomto ohledu se výrazně lišíme od průměru ostatních zemí. Naopak Čína, Rusko a Spojené státy zaujímají opačný protipól. Přestože je zřejmé, že Rusové i Číňané mají výrazně nižší příjmovou úroveň než Američané, v procentuálním vyjádření je rozložení příjmů ve všech těchto zemích podobné a vytváří malou střední třídu.    

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

počítadlo - matematika

Češi financím příliš nerozumí, jsou ale přesvědčeni o opaku

Před šesti lety byla finanční gramotnost zařazena coby povinná součást vzdělávání na základních školách v Česku. Existuje tedy naděje, že během několika let začne mládež vstupovat do dospělosti lépe vybavena znalostmi o hospodaření s financemi i o investování. Zatím poslední srovnávací průzkum OECD z let 2015 – 16 ale příliš […]

Text: Jan Sušánka

31. 05. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *