Středa 02. prosince. Svátek má Blanka.

ČSÚ: Inflace zpomalila. V říjnu zdražily pohonné hmoty, alkohol i bydlení

Investice 09.11.2018 | 10:04 0 Komentářů

V říjnu meziroční růst spotřebitelských cen zpomalil na 2,2 procenta ze zářijových 2,3 procenta. Zlevnily potraviny, ale naopak zdražilo hlavně bydlení, pohonné hmoty nebo alkohol. Údaje vyplývají z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Spotřebitelské ceny se v říjnu ve srovnání s předchozím měsícem zvýšily o 0,4 %. Vliv na to měly například sezónní ceny oděvů a obuvi. Z potravin pak vzrostly především ceny zeleniny, nejvíce u brambor. Také pokračoval růst cen pohonných hmot, kdy ceny benzinu Natural 95 a nafty se dostaly přibližně na stejnou úroveň jako v prosinci 2014. Meziročně pak vzrostly spotřebitelské ceny o 2,2 %. Tento růst byl opět nejvíce ovlivněn náklady za bydlení,“ uvádí Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.

Ceny pohonných hmot meziročně vzrostly o 12,2 procenta. Lidé zaplatili více také za alkohol a tabákové výrobky. Oproti loňskému roku zdražilo také pojištění, finanční služby nebo služby osobní péče.

Meziroční inflace v říjnu poklesla na 2,2 procenta. Zaostala tak za nejnovější prognózou ČNB, a to o dvě desetiny procentního bodu. „Vzhledem k solidnímu růstu ekonomiky a napjatému trhu práce vedoucímu k akceleraci mezd je tento výsledek velmi příznivý,“ uvedl Petr Dufek z ČSOB.

Zdroj: ČTK, Tisková zpráva ČSÚ

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.