Neděle 17. října. Svátek má Hedvika.

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí předčila očekávání

InvesticeMakro 12.01.2016 | 11:09 0 Komentářů

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí 2015 meziročně rostla o 4,7 procenta, což je oproti předchozímu čtvrtletí zlepšení o 0,7 procenta. Český statistický úřad (ČSÚ) ještě na konci listopadu odhadoval růst hrubého domácího produktu (HDP) pouze o 4,5 procenta.

Za celý rok 2015 by měl podle analytiků růst HDP dosáhnout až 4,5 procenta. V letošním roce by pak měl růst zpomalit. „Tahounem růstu HDP je domácí poptávka, především investiční výdaje a dále spotřeba domácností. Investiční výdaje byly v roce 2015 živeny dočerpávání prostředků z fondů EU za programové období 2007–2013. Rok 2015 byl posledním rokem pro možnost prostředky za uvedené období dočerpat, z čehož plyne, že v roce 2016 se již tak silný příliv prostředků z EU opakovat nebude a proto se ani nezopakuje tak silný růst investičních výdajů v české ekonomice. Růst HDP tak letos zpomalí, dle mého názoru někam do intervalu 2,0 až 2,5 %,“ říká Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE.

Jiného názoru je Matěj Čeleš, investiční analytik Zlaťáky.cz: „Český statistický úřad potvrdil, že české ekonomice se ve třetím čtvrtletí nadprůměrně dařilo. I když většina analytiků předpovídá České republice v roce 2016 zpomalení růstu, já jsem jiného názoru. Očekávám, že by tempo současné růstu hrubého domácího produktu mohlo ještě vydržet. Nevidím v současné době žádná zásadní ohrožení pro českou ekonomiku. Mohli bychom se dočkat ještě lepších čísel, protože se stále ještě naplno nerozjela domácí spotřeba. Můžeme očekávat, že s klesající nezaměstnaností a rostoucím očekáváním budou Češi také více utrácet a to by mohlo podpořit domácí produkt.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.