Středa 16. října. Svátek má Havel.

Česká ekonomika rostla v roce 2015 pomaleji, než se čekalo

Makro 16.02.2016 | 10:05 0 Komentářů

Hrubý domácí produkt (HDP) vzrostl podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu o 4,3 procenta. Meziročně se HDP ve čtvrtém čtvrtletí zvýšil pouze o 3,9 procenta a mezičtvrtletně k téměř žádné změně nedošlo. Analytici jsou mírně zklamaní.

„Rozhodně ale není třeba nad českou ekonomikou lámat hůl. Jednak jsme poprvé vycházeli z vyššího srovnávacího základu – HDP poslední tři měsíce v roce 2015 rostlo – a za druhé máme pořád v rámci Evropy ekonomiku, která v poměru HDP k zaměstnanosti a inflaci vykazuje jedny z nejlepších čísel. Jsme stále lídry evropských států a ještě minimálně pár dalších kvartálů na čele pelotonu setrváme,“ uvedl Petr Vlasák, hlavní analytik tginvest.cz.

„Za zrychlením růstu v roce 2015 stály zhruba z poloviny jednorázové faktory jako čerpání evropských fondů, či nečekaně levná ropa a další suroviny. Letos část těchto faktorů vyprchá, takže růst zvolní. Zpomalení se ale bude týkat především investiční poptávky. Spotřeba domácností poroste díky silnému trhu práce a pevné spotřebitelské důvěře i nadále zhruba 3% tempem,“ komentuje výsledky Eva Zamrazilová, hlavní ekonomka České bankovní asociace.

Někteří analytici věří, že se české ekonomice bude stejně dařit i v letošním roce. „I přes to, že je výsledné číslo předběžného odhadu HDP za čtvrté čtvrtletí nižší, než jsme předpokládali, stále věřím, že se tempo růstu HDP letos nebude snižovat. Cítíme silnou dynamiku růstu, která by měla vydržet ještě nejméně dvě až tři čtvrtletí. Možné výraznější ochlazení české ekonomiky předpokládám až na přelomu roku 2016 a 2017,“ říká Matěj Čeleš, investiční analytik Zlaťáky.cz.

Jiní analytici se pro letošní rok přiklánějí spíše ke zpomalení tempa růstu HDP. „Pro letošní rok očekávám zpomalení tempa růstu české ekonomiky do pásma 2,0 až 2,5 %. Slabší tempo růstu HDP lze pro letošní rok čekat především proto, že investiční výdaje nezopakují svůj silný růst vykázaný v roce 2015, živený rekordním přílivem prostředků z fondů Evropské unie. I nadále si ale velmi dobře povede spotřeba domácností, tažená zlepšováním situace na trhu práce. Tuzemská ekonomika bude i nadále profitovat z nízkých cen ropy. Navíc: zmíněný výpadek v energetice a v chemickém průmyslu, pozorovaný v závěru roku 2015, se ve statistickém smyslu projeví pozitivně při meziročním srovnání výkonu HDP v závěrečném kvartálu roku letošního,“ odhaduje další vývoj české ekonomiky Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE.

„Celkově vzato, podíváme-li se hlavně na český trh práce, domácí ekonomika vykazuje všechny znaky vrcholu konjunktury. K dokonalosti chybí snad jen dvě maličkosti – ještě rychlejší růst příjmů a silnější kurz koruny. Tak věřme, že nirvána v české ekonomice ještě nějakou dobu vydrží a obojího se dočkáme dříve, než přijde další recese,“ říká Jan Čermák, analytik ČSOB.

Zdroj: Tisková zpráva ČSÚ

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.