Čtvrtek 21. března. Svátek má Radek.

Česká ekonomika rostla i díky drogám

Podle Českého statistického úřadu, který provedl největší revizi svých dat za posledních patnáct let, rostla tuzemská ekonomika loni rychleji.

Podle ČSÚ má hlavní podíl na lepším výsledku českého hospodářství přesnější započítání takzvané šedé ekonomiky. Nově se tedy do hrubého domácího produktu počítá také pašování drog nebo reálnější údaje o nájemném. Kvůli této opravě se změnila čísla za celých uplynulých patnáct let. Většinou revize potvrdila rychlejší růst českého hospodářství.

"Revize dat mají minimální dopad na vládní dluh a vládní deficit," zhodnotila vliv změny předsedkyně statistického úřadu Iva Ritschelová a dodala, že největší posuny nastaly u údajů o zahraničním obchodu, nezjištěné ekonomiky, oblasti daní, emisních povolenek a takzvaného imputovaného nájemného.

"Zahrnutí šedé ekonomiky do dat o HDP považuji za oprávněné, přestože její velikost neumíme přímo změřit," říká analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek a dodává, že důležité je, aby stejnou metodickou změnu provedly i ostatní členské země Evropské unie. Jinak by se podle něj zkomplikovala různá mezinárodní srovnání

Zdroj: lidovky.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.