Pátek 16. dubna. Svátek má Irena.

Češi si začínají šetřit na horší časy, koruna se toho nebojí

Investice 02.04.2019 | 17:21 0 Komentářů

Český statistický úřad dnes zveřejnil třetí odhad růstu HDP za poslední kvartál loňského roku. Podle něho domácí ekonomika nakonec ve srovnání s předchozím čtvrtletím přidala 0,8 %, v meziročním srovnání pak 2,6 %. Struktura růstu ukázala, že hlavním tahounem byl zahraniční obchod, spotřeba se naopak příliš nepředvedla. Obrázek dokreslily i informace ze sektorových účtů. Podle nich domácnosti již více šetří, naopak mzdy rostou pomalejším tempem. I tak ale ukrajují ze ziskových marží podniků.

Kurz koruny si s revizí HDP směrem dolů nedělal hlavu. Naopak měl po jejím zveřejnění tendenci mírně posilovat a to z úrovní okolo 25,78 na 25,74 CZK/EUR. Obchodování na trhu však zůstávalo nemastné neslané. Podobně na tom byly i ostatní regionální měny, které shodně oslabily o 0,1% na 4,296 PLN/EUR a 321,7 HUF/EUR.

Polská centrální banka region z letargie nevytrhne

Klíčovou událostí v regionu bude zítra zasedání polské centrální banky. To však regionální vody zřejmě nezčeří. Úrokové sazby zůstanou beze změny na úrovni 1,5 %. Pravděpodobně se nezmění ani rétorika, neboť novou inflační zprávu diskutovala centrální banka již v březnu a od té doby se toho mnoho nezměnilo. Inflace v posledních měsících sice nabrala na tempu, stále však zůstává pod 2,5 % cílem centrální banky (v březnu na úrovni 1,7 % y/y). Na velmi nízkých úrovních se drží i jádrová inflace (1,0 % y/y v únoru).

Jana Steckerová
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.