Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Nálada v průmyslu se zhoršuje v celém regionu

Investice 01.04.2019 | 17:59 0 Komentářů
Tuzemský PMI průmyslové aktivity nepotěšil a obdobně na tom byli i naši sousedé. Nálada se zhoršuje napříč regionem a ve světle již tři kvartály trvající recese v německém průmyslu není divu. Za dalším zhoršením českého ukazatele stál úbytek nových zakázek, ale i samotné výroby.

Podrobnější komentář naleznete zde: http://bit.ly/2FN3h0K. Bilance státního rozpočtu skončila ke konci března s nejhorším výsledkem od roku 2012. Na struktuře příjmů je patrné, že korporátní sektor trpí klesajícími ziskovými maržemi. Za pozitivum lze na výdajové straně uvést meziroční zvýšení investic o téměř 40 %.
První den nového týdne byl na středoevropských devizových trzích klidný. Výše diskutované ekonomické indikátory nevytvářely prostředí, kvůli kterému by měly měny tendenci posilovat. Kurz koruny vůči euru se tak dnes držel kolem 25,80 CZK/EUR, tedy na úrovních, kde minulý týden zavíral.
Rostoucí mzdové náklady ukrajují ziskovým maržím
ČSÚ zítra zveřejní závěrečné čtení národních účtů za loňské poslední čtvrtletí i celý rok 2018. Sektorové účty potvrdí klesající ziskové marže v korporátním sektoru, a to primárně kvůli rostoucím nákladům na práce. Domácnosti se již ale do spotřeby po hlavě rozhodně nevrhají, naopak v průběhu loňského roku začala být patrná tendence mírného zvyšování míry úspor. A tento trend by zítřejší data měla potvrdit i pro závěrečný kvartál loňského roku.
Jan Vejmělek, Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.